Zmiany dotyczące kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową to efekt czerwcowego rozporządzenia ministra zdrowia. Najistotniejsza dotyczy poszerzenia grupy specjalistów mogących oceniać wystawione skierowanie.
Od lipca szybsza procedura
Do niedawna skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową wystawiał lekarz ubezpieczenia zdrowotnego i kierował je do wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Tam było oceniane przez specjalistę w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej zatrudnionego w oddziale NFZ. Tak wąskie grono uprawnionych do weryfikacji skierować sprawiało, że cała procedura trwała zbyt długo.
Z danych NFZ wynikało, że jedna czwarta skierowań, które wpłynęły do oddziałów wojewódzkich funduszu, było ocenionych z przekroczeniem 30-dniowego terminu ich rozpatrzenia wynikającego z przepisów. W czterech oddziałach aż 70 proc. wniosków było rozpatrywanych po terminie. Przyczyną takiej sytuacji był niedobór kadry lekarskiej oceniającej skierowania.
Nowe przepisy mają przyspieszyć ten proces. Od lipca prawo do weryfikacji skierowania będą mieli lekarze także innych specjalizacji po odpowiednim przeszkoleniu. Rozporządzenie MZ mówi, że skierowanie pod względem zasadności leczenia albo rehabilitacji uzdrowiskowej ocenia „lekarz specjalista w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej lub lekarz specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych lub medycyny rodzinnej po ukończonym kursie z zakresu podstaw balneologii, lub lekarz specjalista w dziedzinie reumatologii lub ortopedii po ukończonym kursie z zakresu podstaw balneologii”.
Wcześniej wystawione skierowania są ważne
Zmiany weszły w życie 1 lipca. Co z wcześniej wystawionymi skierowaniami? MZ wyjaśnia w rozporządzeniu, że „skierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową wystawione przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zachowują ważność i są potwierdzane na dotychczasowych zasadach”.
Inne zmiany
Rozporządzenie wprowadza też kilka innych zmian. Jedna z nim mów, że obecnie lekarz wystawiający skierowanie musi zaznaczyć czy „realizacja świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego odbywa się w warunkach stacjonarnych czy ambulatoryjnych”.
Kolejne dotyczy uproszczenia związane z uzasadnieniem powodu, dla których pacjent ubiega się o sanatorium. Do końca czerwca lekarz ubezpieczenia zdrowotnego wystawiający skierowanie musiał opisywać przyczynę, od lipca obowiązuje zdefiniowany katalog przyczyn uzasadniających skierowanie.
Jak podkreśla resort zdrowia, w ten sposób „zostanie wyeliminowana czasochłonność opisu przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego”.
Czytaj też:
Sanatorium nie dla wszystkich. Te choroby dyskwalifikująCzytaj też:
Można radykalnie skrócić czas oczekiwania na sanatorium. Jest jeden sposób