Pieniędzy na ochronę zdrowia jest coraz więcej – czy to przekłada się na zdrowie Polaków? Co należy zmienić, co poprawić, które dziedziny medycyny najbardziej potrzebują dziś zmian? O priorytetach mówią: prof. Marek Rękas, konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki, dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, prof. Konrad Rejdak, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, prof. Marcin Czech, prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego.
Polacy umierają na choroby serca i naczyń oraz nowotwory
O potrzebie zbudowania systemu bezpieczeństwa medycznego mówi gen. broni prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego – PIB. Dużą ofensywę w najbliższych miesiącach w onkologii – m.in. związaną z wprowadzaniem Krajowej Sieci Onkologicznej – zapowiada prof. Piotr Rutkowski. Dla pacjentów z rakiem płuca wielką szansą na powrót to zdrowia jest leczenie okołooperacyjne – o nowej metodzie i możliwościach jej stosowania mówi prof. Dariusz M. Kowalski, kierownik Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii – PIB w Warszawie, sekretarz generalny Polskiej Grupy Raka Płuca.
Czytaj też:
Gen. Gielerak: Polska musi być przygotowana na potencjalny konflikt. Także medycznie
Żyjemy krócej niż mieszkańcy Europy, umieramy za wcześnie, przedwcześnie. Główną przyczyną śmiertelności są choroby sercowo-naczyniowe. Drugą bardzo ważną przyczyną zgonów są nowotwory. Problem w tym, że Polak nie myśli o swoim zdrowiu do czasu pierwszego epizodu chorobowego. Jakie błędy popełniamy i jak powinniśmy o siebie zadbać, jakie wzorce przejąć od Niemców, Francuzów czy Szwedów? – podpowiada prof. Robert Gil, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Podkreśla, że odwrócenie piramidy świadczeń – o której wiele się dziś mówi w różnych dziedzinach medycyny – potrzebne jest również w kardiologii.
Profilaktyka, szczepienia, dostęp do diagnostyki i leków
Prof. Przemysław Mitkowski mówi o tym, co jest ważne poza profilaktyką i szczepieniami, o potrzebie wdrożenia nowoczesnych rozwiązań systemowych, zwiększeniu dostępu do innowacyjnych technik diagnostycznych, leków i wyrobów medycznych.
Jednym z wyzwań zdrowotnych XXI wieku dotykającym miliony ludzi na całym świecie jest otyłość – dziś tylko jedna trzecia Polaków ma właściwą masę ciała, jedna trzecia ma nadwagę, jedna trzecia – otyłość. Leczy się ok. 10 procent osób chorych na otyłość. Priorytetem – jak podkreśla Marta Pawłowska, dyrektor prezydium Partnerstwa na rzecz Profilaktyki i Leczenia Otyłości – powinna być Krajowa strategia profilaktyki i redukcji otyłości.
Czytaj też:
Prof. Witkowski dla NewsMed: Chcemy zmniejszyć umieralność Polaków
CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny to obecnie najczęstsza choroba przewlekła. Prowadzi do dysfunkcji wielu narządów i wysokiego odsetka powikłań sercowo-naczyniowych. Liczba pacjentów cierpiących na CRM w Polsce wzrasta. Co jest ważne w rozpoznawaniu tych zaburzeń zdrowotnych oraz w stosowanej terapii? Mówią o tym prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert, nefrolog, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii, prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. n. med. Przemysław Mitkowski, kierownik Pracowni Elektroterapii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Poznaniu oraz Magdalena Władysiuk, prezes stowarzyszenia CEESTAHC, wiceprezes firmy HTA Consulting.
Leczenie chorób rzadkich, nowoczesne terapie
O leczeniu enzymatycznym, które diametralnie zmienia przebieg choroby i rokowania chorych mówi prof. Jolanta Sykut-Cegielska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii metabolicznej, kierownik Kliniki Wrodzonych Wad Metabolizmu i Pediatrii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. O wyzwaniach na kolejne lata dla Agencji Badań Medycznych opowiada obecny jej prezes, prof. Wojciech Fendler.
W tym numerze także o tym, nad czym pracują polscy naukowcy, o nowoczesnych terapiach, na które czekają rzesze pacjentów oraz o tym, jakich zmian oczekują organizacje pacjenckie działające w naszym kraju. Zapraszamy do lektury!