Centrum Transferu Technologii powstało, aby pośredniczyć między światem nauki i gospodarki. Wspierać będzie badaczy w tworzeniu rozwiązań, które można skomercjalizować, partnerom biznesowym zaproponuje wdrożenie innowacyjnych pomysłów, których autorami są naukowcy z uczelni.
Na jakie wsparcie może liczyć pracownik naukowo-badawczy uczelni, który ma pomysł na realizację ciekawego projektu? CTT pomoże ustalić m. in., w jaki sposób ten pomysł można sfinansować.
Gdzie warto aplikować o środki
W tym zakresie jednostka UMW ściśle współpracuje z Centrum Zarządzania Projektami, które ma wiedzę, do jakich programów czy konkursów warto aplikować o środki np. do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej czy Agencji Badań Medycznych. Na etapie przygotowywania i rozliczania wniosku udzielana jest pomoc formalno-administracyjna. – Nasi brokerzy wspierają naukowca w zakresie tworzenia projektu, który będzie miał maksymalne szanse na pozytywną ocenę w aspekcie związanym z komercjalizacją i ochroną własności intelektualnej – mówi Jakub Sojka, dyrektor CTT. Dzięki analizom rynku, konkurencji i potencjalnych odbiorców CTT tak sformatuje projekt tak,by miał możliwie największy potencjał technologiczny, który przyciągnie firmy chcące go kupić i wdrożyć.
Naukowiec poświęci całą energię na kwestie badawcze
– Zależy nam na stworzeniu takiego modelu współpracy, w którym naukowiec będzie miał komfort poświęcenia całości energii na kwestie badawcze, a zagadnienia prawne, finansowe i biznesowe zrealizuje CTT – mówi Jakub Sojka, dyrektor CTT.
– Ważne jest również to, aby obie strony rozumiały, że nasze "wtrącanie" się w aspekty naukowe czy badawcze w tworzonych projektach, nie wynika z chęci negowania kompetencji naukowca, a jest próbą konstruktywnej dyskusji, mającej spowodować, żę po pewnych modyfikacjach projekt stanie się atrakcyjny także rynkowo – dodaje.
– Wchodzimy tu na płaszczyznę związaną z godzeniem ambicji czysto naukowych oraz biznesowych. Zależy nam jednak, aby doprowadzić do tego, że badacz nie uzna napisania ciekawej pracy, która zdobędzie ważne punkty i będzie cytowana, za zakończenie projektu. Chcemy zbudować świadomość wśród naukowców, że ich praca może mieć wymierny efekt rynkowy, który może przynieść także wymierne korzyści finansowe – mówi Sojka.