Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała listę kilkunastu szczególnie groźnych patogenów, przeciwko którym konieczne jest opracowanie lub dopracowanie szczepionek.
WHO wskazała najgroźniejsze patogeny
WHO poprosiła międzynarodowych i regionalnych ekspertów o wskazanie czynników, które są najważniejsze przy podejmowaniu decyzji o opracowywaniu szczepionek na konkretne patogeny. Zalecenia fachowców zaowocowały stworzeniem zestawienia 10 patogenów, które są największym zagrożeniem dla poszczególnych regionów świata. Lista następnie została rozszerzona o zagrożenia globalne, co finalnie pozwoliło wskazać 17 najgroźniejszych patogenów, dla których należy zbadać, opracować i zastosować nowe szczepionki.
Jak podkreśla organizacja, to pierwsza globalna próba „mająca na celu systematyczne ustalanie priorytetów dla patogenów endemicznych w oparciu o kryteria obejmujące regionalne obciążenie chorobami, ryzyko oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe i wpływ społeczno-ekonomiczny”.
Priorytetem jest opracowanie szczepionek przeciwko HIV, malarii i gruźlicy – trzech chorób, które łącznie pochłaniają prawie 2,5 ofiar każdego roku.
— Zbyt często globalne decyzje dotyczące nowych szczepionek były podejmowane wyłącznie na podstawie zwrotu z inwestycji, a nie liczby istnień, które można by uratować w najbardziej narażonych społecznościach — powiedziała dr Kate O’Brien, dyrektor Departamentu Szczepień, Szczepionek i Produktów Biologicznych w WHO.
— W tym badaniu wykorzystano szeroką wiedzę i liczby z poszczególnych regionów, aby ocenić które szczepionki nie tylko znacznie ograniczyłyby choroby, ale także zmniejszyłyby koszty leczenia, z jakimi borykają się rodziny i systemy opieki zdrowotnej — dodała.
Czytaj też:
Jest już lista szczepień na przyszły rok. Pojawiło się kilka nowości
Tutaj szczepionki pilnie potrzebne
Jak wygląda lista szczepionkowych priorytetów? Prace nad preparatami są na różnych etapach.
Patogeny, w przypadku których potrzebne są badania nad szczepionką:
- paciorkowce z grupy A
- wirus zapalenia wątroby typu C
- HIV-1
- Klebsiella pneumoniae (pałeczka zapalenia płuc)
Patogeny, dla których szczepionki muszą być dalej rozwijane:
- cytomegalowirusy
- wirusy grypy
- pasożyty z rodziny świdrowców powodujące leiszmaniozę
- niedurowe bakterie z rodzaju Salmonella
- norowirusy
- plasmodium falciparum – pasożyty powodujące malarię
- Shigella – bakterie powodujące zatrucia pokarmowe
- Staphylococcus aureus (Gronkowiec złocisty)
Patogeny, przeciwko którym szczepionki są bliskie zatwierdzenia lub wprowadzenia do obiegu:
- wirus dengi
- paciorkowce z grupy B
- patogeny pozajelitowe E. coli –
- prątki gruźlicy
- wirus RSV.