W numerze wiele ważnych i ciekawych artykułów m. in. na temat zmian, które planowane są w systemie ochrony zdrowia. O tym, że potrzebna jest reforma szpitali – nie tylko ze względu na zadłużenie placówek i braki kadrowe, ale przede wszystkim dlatego, że pacjenci potrzebują lepszego, zgodnego z najwyższymi standardami, leczenia. Także o tym, że sami pacjenci powinni bardziej dbać o swoje zdrowie, w wielu przypadkach po prostu zmienić tryb życia, zacząć zwracać uwagę na właściwe odżywianie, być aktywnym fizycznie, korzystać z badań profilaktycznych i – jeśli coś ich niepokoi – jak najwcześniej zgłaszać się do lekarza.
Polska jest uważana przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne za kraj wysokiego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Ryzyko zachorowania na chorobę serca jest dwukrotnie większe niż Francuza, Niemca czy Szwed. Widać to nie tyko po statystykach długości życia, które pokazują, że w Polsce żyjemy kilka lat krócej, ale też po liczbie wykonanych amputacji nóg z powodu miażdżycy kończyn dolnych.
Aż 70 proc. populacji naszego kraju zagrożona jest zespołem sercowo-nerkowo-metabolicznym (CRM). Konieczna jest koordynacja opieki nad tymi schorzeniami, nad pacjentami, u których je zdiagnozowano.
Szacuje się, że w 2035 roku co druga osoba w Polsce będzie chorować na otyłość. Choroba otyłościowa zwiększa ryzyko zachorowania na kilkanaście typów nowotworów złośliwych. Dotychczas opisano już 209 jej powikłań! Co należy zrobić i to jak najpilniej?
Piszemy o tym wszystkim w wydaniu specjalnym. W numerze również niezwykle interesujące wywiady na temat tego, jak widzą Polacy, co jest ważne w leczeniu udarów mózgu, jakie terapie są dziś dostępne w raku płuca i jak zmieniają rokowania pacjentów, a także o innowacjach w leczeniu chorób rzadkich.
Zapytaliśmy też organizacje pacjenckie, jak oceniają 2024 rok i jakie – ich zdaniem – największe wyzwania czekają nas w 2025 roku.