W projekcie mowa jest o zmianie planu finansowego obejmującej siedem punktów: trzy punkty zwiększają finansowanie, cztery punkty – zmniejszają.
Zwiększenia dotyczą głównie:
Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (266 mln zł)
leczenia szpitalnego (280 mln zł)
rehabilitacji (335 mln zł)
leczenia stomatologicznego (20 mln zł)
Zmniejszenia dotyczą m. in.:
leczenia antyretrowirusowego osób żyjących z wirusem HIV (148 mln zł)
utrzymania kart ubezpieczenia zdrowotnego (280 tys. zł)
– Ta zmiana, tak jak w poprzednich latach, ma charakter porządkujący, dostosowujący możliwości planu finansowego do przewidywanego wykonania – poinformował dyrektor Departamentu Ekonomiczno-Finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia, Dariusz Jarnutowski. Mniejsze – niż oczekiwano – będą wpływy z lokat.
Zadłużenie i restrukturyzacja szpitali
Podczas dyskusji posłowie pytali m.in., jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o płynność NFZ, jak wygląda program restrukturyzacji szpitali oraz jakie było na koniec 2023 roku zadłużenie szpitali w Polsce. – Jak państwo zamierzacie zasypać tę dziurę, która pojawia się w województwie mazowieckim – chodzi nie tylko o szpitale kliniczne, ale także o mniejsze – pytała poseł Anna Kwiecień. – Media podawały, że w szpitalu w Płocku brakuje 3 milionów w tym roku, w Ciechanowie – kolejnych 3 mln, w Radomiu, w jednym ze szpitali – 1,5 mln zł. Tyle winien jest Narodowy Fundusz Zdrowia za nadwykonania limitowanych świadczeń zdrowotnych. Jak planujecie państwo zasypać tę dziurę i zrealizować zobowiązania wobec świadczeniodawców na Mazowszu?
Posłowie chcieli wiedzieć, na co wystarczy zmiana planu, co uda się dzięki temu zapłacić?
- Ta zmiana planu na ten rok plus nowelizacja ustawy okołobudżetowej (1 mld 200 mln zł) wystarczą na uregulowanie wszystkich nielimitów do końca tego roku
– zapewnił wiceminister zdrowia, Jerzy Szafranowicz. – Zadłużenie szpitali to kwota 21 miliardów 661 milionów, w tym wymagalne 2 miliardy 881 milionów. (…) Jeżeli chodzi o programy restrukturyzacyjne, one były pisane na prośbę organów założycielskich i nie zawsze były konsekwentnie przestrzegane. Dany organ prosił dyrektora o napisanie programu, czasami był realizowany, czasami – nie. Nasza propozycja nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, który ma wprowadzić rzeczywiste programy restrukturyzacyjne, które mają być zatwierdzone przez radę powiatu, przez starostwo, konsultowane i oceniane przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, wreszcie będą planami, które wreszcie będą realizowane i będą konsekwentnie wdrażane.
Zmiany w planie NFZ
Podczas dyskusji głos zabrał również wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jakub Szulc. – Ta zmiana w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia jest faktycznie niewielką zmianą w stosunku do całości wartości planu, bo opiewa na kwotę 1 miliarda zł, a więc to ok. 0,5 proc. wartości planu, w tym wartości kosztów świadczeń opieki zdrowotnej. Natomiast nie jest to jedyna zmiana planu finansowego, która się dokonała w tym roku. Ogółem od początku roku tych zmian, zwiększeń planu finansowego NFZ, dokonano na kwotę 22 miliardów 400 milionów złotych, a więc istotnie więcej niż to, co jest proponowane tutaj. Jest to zmiana porządkująca i czyszcząca, którą z reguły wysokie komisje zajmują się z końcem roku obrotowego (…) – przekazał.
Projekt zmiany planu finansowego programu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2024 rok przyjęty został 28 głosami. 2 osoby wstrzymały się od głosu.