1 stycznia wchodzi w życie znowelizowany Kodeks Etyki Lekarskiej. – Wierzę, że miany będą służyć dobru pacjentów oraz podniesieniu standardów zawodu lekarza – przekonuje prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.
Kodeks nie zmieniał się przez 20 lat
— Połączyło nas to przekonanie, że etyka lekarska, że Kodeks Etyki Lekarskiej jest absolutnie podstawą wykonywania przez nas zawodu i tym, co my, sami lekarze uchwalamy po to, żeby dbać o naszych pacjentów i z jednej strony zagwarantować sobie wsparcie etyczne, z drugiej strony gwarancje najwyższej jakości praktyk dla naszych podopiecznych, dla naszych chorych. Niemal wszyscy zgodziliśmy się nad nowym kształtem kodeksu, który przenosi nas już nie tylko do teraźniejszości, ale i do przyszłości. Wciąż warte podkreślenia jest to, że to my sami — lekarze — regulujemy naszą etykę. My tworzymy Kodeks Etyki Lekarskiej – mówi prezes NRL Łukasz Jankowski.
Samorząd lekarski podkreśla, że mimo ogromu zmian społecznych i politycznych, takich jak dołączanie Polski do Unii Europejskiej, które wymiernie wpływają na funkcjonowanie lekarzy i lekarzy dentystów w systemie ochrony zdrowia, przez ostanie ponad dwie dekady Kodeks Etyki Lekarskiej nie doczekał się nowelizacji. Dopiero majowy zjazd uchwalił zmiany, „które czynią KEL aktualnym drogowskazem dla lekarzy funkcjonujących we współczesnym świecie medycyny”.
Czytaj też:
Jak pacjenci oceniają zaangażowanie lekarzy? Są najnowsze badania
Co się zmieniło?
Najważniejsze zmiany wprowadzone do nowego KEL dotyczą mediów społecznościowych w zawodzie lekarza, stanowią o istocie etyki i odpowiedzialności lekarzy w korzystaniu z platform online oraz promowaniu zdrowego stylu życia.
Nowe zapisy w KEL dotyczące tego obszaru to m.in.:
- Wypowiadając się na forum publicznym przy udziale osób niebędących lekarzami (także w mediach, internecie i w serwisach społecznościowych) na temat odkryć naukowych, technologii medycznych albo diagnostyki lub terapii, lekarz powinien mieć pewność, że jego wypowiedzi opierają się na aktualnej wiedzy medycznej.
- Działaniami i zachowaniem lekarza na forum publicznym, w szczególności w Internecie i mediach powinny kierować te same zasady etyczne, co przy bezpośrednim kontakcie z pacjentem, personelem medycznym czy z innymi lekarzami.
Nowelizacja dotyczy także reklamy (dotyczy transparentności i uczciwości w promocji usług medycznych), relacji lekarz-pacjent (mowa m.in. o empatii, profesjonalizmie oraz otwartości na potrzeby pacjenta), zaufania i współpracy między lekarzem a pacjentem, budowania pozytywnych relacji oraz użycia teleporady i narzędzi opartych na technologii sztucznej inteligencji w praktyce lekarza.
Zmiany dotyczą także wprowadzenia pojęć, które do tej pory nie znalazły się w KEL, to m.in. „terapia daremna”, „aktualna wiedza medyczna” – pojęcie, które zastąpiło wyrażenie „współczesnej wiedzy medycznej”, czy „pacjent”, które w niektórych artykułów zastąpiło słowo „chory”. W niektórych z artykułów zamiast słowa „powinien”, w nowej wersji kodeksu widnieje wyrażenie „ma obowiązek”, które ma wyrażać w sposób jasny i jednoznaczny powinność lekarza.
– Niemal 90 proc. delegatów poparło nowelizację i przyjęło Kodeks Etyki Lekarskiej. To dowód, że lekarze potrafią wspólnie działać w imię wyższych wartości i zasad etycznych. Jedność i solidarność lekarzy w tych kwestiach jest niezwykle ważna, dlatego jestem dumny z naszego samorządu i jego skuteczności – mówił prezes NRL.