Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował o rozstrzygnięciu naboru wniosków dla POZ w programie Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027 (FEnIKS).
Ponad 1800 przychodni ze wsparciem
NFZ podaje w komunikacie, że do otrzymania wsparcia zakwalifikowało się ponad 1800 placówek POZ z całej Polski.
100 proc. kosztów inwestycji w POZ będzie pokrytych z unijnego i krajowego dofinansowania.
Fundusz wyjaśnia, że otrzymanie grantu finansowanego z UE i budżetu państwa wiąże się z pewnymi warunkami. Chodzi o zachowanie trwałości projektu, zgodne z tym, co mówią przepisy Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2021 r.
O wsparciu placówek POZ kwotą 1,25 mld zł mówiła na początku lutego minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Na czym polega zasada utrzymania trwałości projektu?
NFZ wyjaśnia na czym polega zasada zachowania trwałości projektu.
Jeżeli placówka POZ dostaje dotację w wysokości 100 proc. i kupuje za nią aparaturę medyczną np. aparat USG, to sprzęt ma być wykorzystywany do diagnostyki pacjentów w ramach POZ.
Trwałość projektu to czas, w którym kupiony sprzęt medyczny musi:
- być dostępny w placówce POZ,
- służyć pacjentom w ramach realizacji świadczeń POZ, które są udzielane na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Naruszenie zasady trwałości ma miejsce w przypadku, gdy placówka POZ nie diagnozuje pacjentów sprzętem kupionym z dotacji, ponieważ nie ma umowy z NFZ na świadczenia w zakresie POZ.
Gwarancja dla pacjentów
NFZ precyzuje, że w przypadku rozstrzygniętego I naboru dla POZ okres realizacji umowy o powierzenie grantu oraz okres trwałości wynosi ok. 8 lat, czyli do połowy 2033 r.
Dotyczy to jednak 10 proc. placówek, które otrzymały grant w I naborze. Pozostałe 90 proc. ma podpisane z NFZ umowy na czas nieokreślony.
„Utrzymanie umowy z NFZ przez okres trwałości projektu jest jednym z warunków uzyskania dofinansowania (zgodnie z procedurą grantową), ale przede wszystkim gwarancją dla pacjentów, że będą diagnozowani nowoczesnym sprzętem, z którego korzysta POZ, przez konkretny czas dzięki unijnemu i krajowemu wsparciu” – wyjaśnia NFZ.
Czytaj też:
Leszczyna na Forum Organizacji Pacjentów: 87 mln wizyt u specjalistów na NFZ