Jak informuje Agencja Badań Medycznych, realizowany projekt to eksperyment badawczy, który ma na celu ocenę swoistości i czułości oraz wykazanie przydatności zastosowania nowoczesnego, małoinwazyjnego testu EndoRNA w porównaniu do zabiegu laparoskopii w wykrywaniu endometriozy już we wczesnych stadiach.
ABM sprawdzi test EndoRNA
Badanie nadzoruje prof. Ewa Wender-Ożegowska, konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii, diabetolożka i ginekolożka, prorektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w latach 2019-2024.
– To nietypowa, enigmatyczna choroba o niejednoznacznej definicji, jak również o niejednoznacznych konsekwencjach. Do końca nie wiemy, na jakiej podstawie rozwija się. Klasyczna definicja endometriozy: występowanie tkanki podobnej do takiej, która powinna się znajdować w jamie macicy, w endometrium. Komórki endoemetrium z nie do końca jasnych powodów lokalizują się poza jamą macicy. Towarzyszą temu często: stan zapalny, a przede wszystkim bardzo nieprzyjemne dolegliwości bólowe: bolesne miesiączki, bóle przedmiesiączkowe, bóle przy współżyciu, przy oddawaniu stolca, co utrudnia kobietom funkcjonowanie – mówiła w rozmowie z NewsMed.
W rozpoznaniu ognisk utajonych może pomóc test EndoRNA opracowany przez naukowców z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM). Polega na badaniu poziom ekspresji genu kodującego białko fukozylotransferazę 4 (FUT4), który jest obecny w wymazie pobranym z endometrium.
Badanie ABM ma dokonać jego pełnej weryfikacji poprzez porównanie wyników testu z wynikiem z laparoskopii, żeby stwierdzić, czy rzeczywiście jest w pełni wiarygodny.
W ośrodkach w Poznaniu, Łodzi, Rzeszowie, Lublinie i Warszawie trwa rekrutacja pacjentek.
ABM do badania chce zaangażować 450 kobiet w wieku 18-45 lat.
Gdzie się można zapisać?
Na stronie ABM pojawiła się lista miejsc, w których trwa rekrutacja.
Oto, gdzie można się zgłosić:
Warszawa: Państwowy Instytut Medyczny MSWiA – Klinika Ginekologii Onkologicznej i Rozrodczości PIM MSWiA
ul. Wołoska 137, 02-507 Warszawa
tel. 47 722 11 20 lub 25
e-mail: [email protected]
Poznań: Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
ul. Polna 33, 60-535 Poznań
poprzez system e-rejestracja https://erejestracja.gpsk.ump.edu.pl/Users/Register
lub telefonicznie 61 841 90 19 w godzinach 7.00-14.00
Rzeszów: Szpital Kliniczny - Klinika Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie
ul. Szopena 2, 35-055 Rzeszów
tel. 17 86 66 152;
[email protected]
Lublin: Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 4 – Centrum Wsparcia Badań Klinicznych
ul. Jaczewskiego 8, 20-090 Lublin
tel. 81 448 51 80 w godzinach 8.00-14:30 (pn-pt)
Łódź: Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki
ul. Rzgowska 281/289, 93-338 Łódź
Czytaj też:
Endometrioza. Agencja Badań Medycznych sprawdzi skuteczność testu EndoRNA
Kto może wziąć udział w badaniach?
Agencja poszukuje kobiet:
- z podejrzeniem endometriozy, u których brak jest odchyleń w badaniach (USG i/lub MRI) lub/i są niejednoznaczne do interpretacji wyniki (USG i/lub MRI) pomimo objawów klinicznych sugerujących endometriozę. a które nie zdecydowały się na leczenie hormonalne (uprzednio nieleczonych hormonalnie (preparaty estrogenowo-gestagenowe lub gestageny bądź analogi gonadoliberyny),
- z wynikami w badaniach USG ilub MRI sugerujących prawdopodobieństwo wystąpienia endometriozy, które nie zdecydowały się na leczenie hormonalne (nieleczonych uprzednio hormonalnie (preparaty estrogenowo-gestagenowe lub gestageny bądź analogi gonadoliberyny),
- z podejrzeniem endometriozy, leczonych hormonalnie (preparaty estrogenowo-gestagenowe lub gestageny bądź analogi gonadoliberyny).