Wiosna za oknem, to oznacza lepszą pogodę i częstsze przebywanie na świeżym powietrzu. To z kolei stwarza zwiększone niebezpieczeństwo narażenia na kleszcze, czyli insekty powodujące choroby odkleszczowe będące – jak zaznacza Ministerstwo Zdrowia – jednym z największych naturalnych zagrożeń, które występuje w naszym klimacie.
Kleszcze – jak się przed nimi chronić?
Kleszcze nie żyją jedynie w lasach, jak niektórzy sądzą. Można je spotkać na każdym terenie zielonym, a więc na łące, w miejskim parku, na działce, trawniku czy nawet w przydomowym ogródku. Są przenoszone przez ptaki i małe ssaki.
Jak się uchronić przed ugryzieniem? Jak podkreślają specjaliści, przede wszystkim trzeba pomyśleć o profilaktyce, a więc unikaniu zagrożenia. Podczas spacerów powinniśmy unikać podejrzanych miejsc, nie zbaczać z odsłoniętej ścieżki w wilgotne, mniej uczęszczane miejsca.
Ważnym elementem jest odpowiedni ubiór. A więc bluza z długimi rękawami i mocnym ściągaczami. Podobnie spodnie – wybierając się na spacer w okoliczności przyrody, warto założyć długie spodnie, a jeżeli nogawki nie mają mocnych ściągaczy, można je włożyć do skarpetek.
Repelenty – powinny być bezpieczne i skuteczne
Skutecznym sposobem na odstraszanie kleszczy może być też stosowanie repelentów, czyli produktów biobójczych.
O tym, jak skuteczne i bezpiecznie ich używać, informuje Główny Inspektorat Sanitarny.
GIS wyjaśnia przede wszystkim, że zgodnie z prawem w Polsce sprzedawane mogą być wyłącznie te produkty biobójcze, które posiadają odpowiednie pozwolenie. Ich lista jest dostępna w Wykazie Produktów Biobójczych na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.
Na co uważać, kupując produkt biobójczy?
W sprzedaży dostępnych jest wiele produktów odstraszających kleszcze, takich jak aerozole, emulsje, olejki czy plastry. Jednak nie wszystkie są bezpieczne i skuteczne – ostrzega GIS i przypomina:
- Produkty bez pozwolenia mogą nie działać tak, jak obiecują producenci.
- Produkty bez pozwolenia mogą zawierać substancje stwarzające zagrożenie dla zdrowia.
- Szczególnie ostrożnie podchodź do zakupów w internecie i na platformach e-commerce – zawsze sprawdzaj zgodność sprzedawanych tam produktów biobójczych z wymogami prawa.
Jak wybrać skuteczny i bezpieczny produkt biobójczy?
- Upewnij się, że produkt posiada pozwolenie na obrót (informacja na etykiecie produktu).
- Stosuj produkt zgodnie z instrukcją podaną przez producenta.
- Kupuj repelenty wyłącznie z legalnych źródeł.
Czytaj też:
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło zmiany w sprawie szczepień