Edukacja zdrowotna to przedmiot, który we wrześniu – jako nieobowiązkowy – zastąpi wychowanie do życia w rodzinie. Tematyka lekcji ma dotyczyć takich zagadnień, jak m.in.: wartości i postawy, aktywność fizyczna, odżywianie, zdrowie psychiczne, internet i profilaktyka uzależnień. Uniwersytet Jagielloński jako jedna z pierwszych uczelni w Polsce zaproponował kształcenie w tym kierunku.
Zdrowie to fundamentalna wartość
– Zdrowie to fundamentalna wartość w życiu człowieka, dlatego edukacja zdrowotna powinna rozpoczynać się już w dzieciństwie. Wczesne kształtowanie świadomości zdrowotnej jest kluczowe dla promowania zdrowych nawyków i zapobiegania chorobom w późniejszym życiu – mówi dr hab. Iwona Kowalska-Bobko, prof. UJ, kierownik studiów, dyrektor Instytutu Zdrowia Publicznego UJ CM. – Badania wskazują, że edukacja zdrowotna w młodym wieku przyczynia się do poprawy ogólnego stanu zdrowia społeczeństwa oraz zmniejszenia nierówności zdrowotnych.
„Szkoła musi uczyć, jak zadbać o własne zdrowie. Profilaktyka to priorytet, bo pozwala nam zachować długie życie w dobrym zdrowiu. Trudno wyobrazić sobie lepszy moment na wyrobienie zdrowych nawyków stylu życia niż czas w szkole” – czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Jak będzie wyglądało kształcenie?
Celem nowego kierunku studiów podyplomowych w UJ CM jest przygotowanie nauczycieli do prowadzenia zajęć w ramach nowego przedmiotu w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Zajęcia realizowane będą w Instytucie Zdrowia Publicznego UJ CM, który ma najdłuższe w Polsce doświadczenie w akademickim kształceniu specjalistów z zakresu zdrowia publicznego.
– Program studiów stawia w centrum zdrowie, wzmacnianie jego potencjału, profilaktykę chorób w cyklu życia oraz narzędzia do budowania potencjału zdrowotnego w swoim otoczeniu – wyjaśnia prof. Kowalska-Bobko.
– Przy jego tworzeniu wykorzystano możliwości i ogromne doświadczenie kadry Instytutu Zdrowia Publicznego UJ CM w zakresie badań naukowych oraz kształcenia specjalistów działających na rzecz zdrowia populacji. Do współpracy zaproszono też specjalistów i naukowców z zakresu medycyny, fizjoterapii i psychologii, aby najpełniej zaadresować wszystkie treści kształcenia wskazane w podstawie programowej dla nowego przedmiotu – dodaje.
Absolwenci trwających trzy semestry studiów będą przygotowani do inicjowania działań profilaktycznych w środowisku szkolnym, w odpowiedzi na współczesne wyzwania zdrowotne, takie jak choroby cywilizacyjne, problemy psychiczne czy uzależnienia. Będą mogli lepiej integrować edukację zdrowotną z innymi przedmiotami oraz aktywnie działać na rzecz poprawy zdrowia i jakości życia uczniów.
Koszt nauczania w całości pokryje Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Rekrutacja na nowe studia ruszy 22 kwietnia o godz. 12 i będzie prowadzona w Systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów – irk.uj.edu.pl.
Czytaj też:
Minister nauki zamknie kilka kierunków lekarskich