Po latach oczekiwań w Sejmie rozpoczęły się prace nad nową ustawą o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów. Projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma uporządkować zasady wykonywania tego zawodu, a także zwiększyć bezpieczeństwo osób korzystających z pomocy psychologicznej.
Obowiązująca od ponad 20 lat ustawa o zawodzie psychologa w praktyce nigdy nie została w pełni wdrożona. Brak jasnych przepisów sprawia, że pacjenci nie mają dziś gwarancji, że osoba, która przedstawia się jako psycholog, rzeczywiście posiada odpowiednie kwalifikacje. Projekt nowej ustawy ma to zmienić.
Czytaj też:
Szarlatani zamiast specjalistów. Fałszywi terapeuci zagrażają zdrowiu psychicznemu
Kto może być psychologiem?
Zgodnie z projektowanymi przepisami, psychologiem będzie mogła być wyłącznie osoba, która ukończyła studia psychologiczne – jednolite magisterskie lub dwuetapowe (I i II stopnia) – oraz uzyskała wpis do rejestru psychologów. Tytułem nie będą mogły posługiwać się osoby, które nie spełniają tych wymogów – a podawanie się za psychologa bez uprawnień będzie podlegało karze.
To rozwiązanie ma ułatwić pacjentom weryfikację kompetencji osoby udzielającej wsparcia psychologicznego i chronić ich przed nadużyciami. Jak podkreśliła minister Agnieszka Dziemianowicz – Bąk podczas pierwszego czytania projektu, „wszyscy zasługujemy na to, by w trudnej sytuacji trafić na wykwalifikowanego specjalistę, a nie osobę podszywającą się pod psychologa”.
Czytaj też:
Boli głowa, brzuch, szyja, plecy… „Boli całe ciało”
Nowy samorząd i wyższe standardy
Jednym z kluczowych elementów ustawy jest powołanie samorządu zawodowego psychologów, który będzie nadzorowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Do jego zadań należeć będzie m. in.:
- reprezentowanie środowiska psychologów,
- opracowywanie zasad etyki zawodowej,
- dbanie o standardy świadczenia usług psychologicznych,
- prowadzenie postępowań dyscyplinarnych.
To właśnie samorząd będzie odpowiadał za egzekwowanie przestrzegania tajemnicy zawodowej i innych kluczowych norm. Osoby, które poczują się poszkodowane przez psychologa, będą mogły złożyć skargę do rzecznika dyscyplinarnego – co zwiększy poczucie bezpieczeństwa pacjentów i wzmocni zaufanie do zawodu.
Czytaj też:
Schizofrenia u młodzieży – nowa jakość opieki zdrowotnej. Eksperci spotkają się w Warszawie
Zawód zaufania publicznego
Projekt ustawy zakłada również oficjalne uznanie psychologa za zawód zaufania publicznego – podobnie jak lekarz czy farmaceuta. Oznacza to większe zobowiązania etyczne i formalne, ale też większe wsparcie dla samych specjalistów. Psychologowie zyskają reprezentację i narzędzia ochrony zawodu przed deprecjacją i nieuczciwą konkurencją.
Przygotowana przez resort rodziny ustawa została pozytywnie oceniona przez środowiska psychologiczne, które od lat apelowały o wprowadzenie takich regulacji. Teraz Sejm rozpoczyna prace, które mogą fundamentalnie zmienić funkcjonowanie usług psychologicznych w Polsce.