Schizofrenia pozostaje poważnym wyzwaniem dla zdrowia publicznego, ze znaczącymi konsekwencjami osobistymi, społecznymi i ekonomicznymi. Tradycyjne podejście do schizofrenii koncentruje się przede wszystkim na interwencjach w zakresie zdrowia psychicznego, jednak pojawiające się dowody podkreślają potrzebę perspektywy zdrowia mózgu – takiej, która uznaje wzajemne oddziaływanie między uwarunkowaniami biologicznymi, psychologicznymi i społecznymi.
Opieka nad schizofrenią w całej Europie
Okrągły stół poświęcony jakości opieki nad zdrowiem dzieci i młodzieży z naciskiem na zdrowie mózgu – przypadek schizofrenii, oparty na drugiej i trzeciej fazie projektu Rethinking Schizophrenia, odbędzie się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Zbada, w jaki sposób wczesna interwencja, innowacyjne metody leczenia i reformy polityki społecznej mogą przekształcić opiekę nad schizofrenią w całej Europie. Wydarzenie odbędzie się 5 czerwca w Warszawie w Pałacu Staszica podczas polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Eksperci omówią kluczowe zalecenia dotyczące polityki ukierunkowanej na młodzież, w tym programy wczesnego wykrywania, dostęp do innowacyjnych terapii farmakologicznych i psychospołecznych, zintegrowane modele opieki i cyfrowe rozwiązania zdrowotne. Okrągły stół podkreśli znaczenie zajęcia się kwestią jakości opieki nad zdrowiem dzieci i młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem zdrowia mózgu – przypadek schizofrenii.
Czytaj też:
Dyrektor Angelini Pharma Polska: Mamy leki, które mogą uratować życie
Od profilaktyki do długoterminowej rehabilitacji
Wśród uczestników znajdą się czołowi psychiatrzy, neurolodzy, decydenci w dziedzinie zdrowia publicznego i spraw społecznych, edukacji, zatrudnienia i przedstawiciele pacjentów, wspierając multidyscyplinarny dialog na temat łączenia badań, praktyki klinicznej i polityki. Dyskusja skupi się na wdrożeniu ram zdrowia mózgu, które priorytetowo traktują profilaktykę, spersonalizowaną opiekę i długoterminową rehabilitację.
Organizatorami wydarzenia są: European Brain Council oraz Mental Power Fundacja dla Zdrowia Mózgu. Konferencja rozpocznie się o godz. 9.00. Udział w niej – wyłącznie na podstawie zaproszenia. Zarejestruj się za pomocą linku – REJESTRACJA