-
Młodzi powinni mieć się na baczności: nowotwór inny niż wszystkie
W przypadku wielu nowotworów ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Tymczasem rak jądra dotyczy przede wszystkim młodych mężczyzn.
ProfilaktykaAdrian Dąbek
-
Rak płuca. Brak diagnostyki eliminuje pacjentów z leczenia
Przedłużająca się diagnoza, długi czas oczekiwania na wizytę, badania, ich opisy, a często też brak możliwości diagnostyki molekularnej powodują, że mamy dostępne bardzo nowoczesne leki, ale pacjenci z nich nie korzystają – mówili...
Pacjent -
Medyczna Racja Stanu: Liczmy się ze zdrowiem i nie marnujmy publicznych pieniędzy
Dbajmy, żeby nie zachorować i pamiętajmy, że choroba to nie tylko cierpienie pacjenta, ale też konkretne wydatki systemu ochrony zdrowia i straty gospodarcze. Opłaca się „liczyć się ze zdrowiem”, zapobiegać chorobom, a jeśli wystąpią, to...
System ochrony zdrowiaChoroby cywilizacyjneKatarzyna Pinkosz
-
Niespotykany wzrost liczby zachorowań na nowotwory w Polsce
W 2022 r. nastąpił dramatyczny wzrost liczby nowotworów w Polsce. To efekt odbicia po pandemicznym roku 2020, kiedy ograniczone były badania i diagnostyka.
Pacjent -
Ważna zmiana w onkologii dziecięcej. „Poprawi skuteczność diagnozowania i leczenia nowotworów”
Ministerstwo Zdrowia dało zielone światło dla utworzenia Rejestru Onkologii i Hematologii Dziecięcej. „To podniesie standard opieki nad dziećmi z chorobami nowotworowymi”.
AktualnościHematologia i HematoonkologiaSystem ochrony zdrowia -
Dlaczego Polki nie wykonują mammografii? Chodzi o strach, ale nie tylko
Zaledwie 30 proc. Polek zgłasza się na badania mammograficzne, pozwalające wcześnie wykryć raka piersi. Dlaczego tak się dzieje? Jest kilka przyczyn.
ProfilaktykaAdrian Dąbek
-
Narodowy Instytut Onkologii to nie tylko leczenie
Nasze badania są naprawdę dobrej jakości, bo wiemy, jak to się robi. Dowodem na to jest to, że wyniki naszych badań są wysyłane w dokumentacji leku do największych agencji lekowych – mówi prof. Michał Mikula, zastępca dyrektora ds....
-
Polskie przełomowe badania: szybsza diagnostyka przerzutów w raku piersi
Zespół lekarzy Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach pod kierunkiem prof. Gabrieli Kramer-Marek jako pierwszy w Polsce zastosował radioznacznik PET do nieinwazyjnego obrazowania receptora HER2 u 41-letniej pacjentki z rozsianym...
InnowacjeAktualności -
Nowe rekomendacje dotyczące szczepień przeciwko HPV
Agencji Ocena Technologii Medycznych i Taryfikacji opublikowała nowe wytyczne dotyczące szczepienia i profilaktyki związanej z wirusem HPV.
AktualnościProfilaktyka -
Bierzmy wzór z Holandii i Finlandii: ekspertki podczas EFNI o profilaktyce raka piersi
Metody leczenia raka piersi są coraz lepsze, rak piersi nie jest już dziś wyrokiem. Problemem jest to, że wciąż zbyt mało kobiet korzysta z badań profilaktycznych. O tym, jak to zmienić, dyskutowały podczas kongresu EFNI...
ProfilaktykaAktualnościKatarzyna Pinkosz
-
Nowatorska metoda leczenia raka pęcherza moczowego w Gliwicach
Urolodzy z Gliwic po raz pierwszy wykorzystali robota w cystoprostatektomii.– Dzięki temu minimalizujemy zakres ran pooperacyjnych – powiedział urolog przeprowadzających operację.
AktualnościInnowacje -
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra dla dzieci z nowotworami
Pieniądze z najbliższego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostaną przekazane na rzecz onkologii i hematologii dziecięcej. – Kupimy najlepszy sprzęt – powiedział Jerzy Owsiak.
Aktualności -
„To nie jest wyrok. Ale zachorowań będzie coraz więcej”
Jeśli nawet co ósma kobieta w ciągu życia zachoruje na raka piersi, to nie ma wyjścia: trzeba zmienić sposób myślenia o chorobach nowotworowych – mówi dr Katarzyna Pogoda, onkolog.
PacjentProfilaktykaKatarzyna Pinkosz
-
Europejski Kodeks Opieki Onkologicznej. O te rzeczy masz prawo walczyć
Nie wszyscy pacjenci onkologiczni znają swoje prawa. Dlatego powstał Europejski Kodeks Opieki Onkologicznej, który ma poprawić leczenie nowotworów w Polsce.
Pacjent -
Prawie 40 ośrodków Breast Cancer Unit w Polsce. Gdzie je znaleźć?
Statystyki dotyczące raka w pierwsi w Polsce są przygnębiające. Leczenie po diagnozie trzeba rozpocząć jak najszybciej. Temu mają służyć ośrodki Breast Cancer Unit. Jest już ich prawie 40.
PacjentProfilaktyka -
Test ze śliny pozwoli wykryć groźnego raka. 500 mln oszczędności rocznie
Test ze śliny na raka prostaty – takie rozwiązanie testują Brytyjczycy. Pozwoli nie tylko wcześniej wykryć chorobę, ale także oszczędzić mnóstwo pieniędzy.
AktualnościProfilaktyka -
75 proc. Polek jest zatrutych arsenem. To zwiększa ryzyko raka i śmierci
Ok. 75 proc. Polek jest zatrutych arsenem. Właściwy poziom selenu ma też tylko ok. 33 proc. kobiet. Ok. 33 proc. ma zbyt wysoki i 33 proc. zbyt niski poziom selenu – mówi prof. Jan Lubiński.
PacjentProfilaktykaBeata Igielska
-
Prątki gruźlicy chronią przed wznową raka. Ale tylko połowa pacjentów dostaje takie leczenie
W niektórych stadiach raka podanie do pęcherza moczowego szczepionki przeciw gruźlicy nawet w 50 proc. przypadków chroni przed wznową. W Polsce na takie leczenie ma szansę tylko połowa pacjentów, którzy go potrzebują, mimo że jest tanie...
PacjentKatarzyna Pinkosz
-
Ten rak bardzo późno daje objawy. Może wreszcie będzie szczepionka
Rak jajnika jest jednym z najbardziej niebezpiecznych nowotworów. Nie ma badań przesiewowych. Ale pojawiło się światełko w tunelu w postaci szczepionki, nad którą pracują Brytyjczycy.
AktualnościProfilaktyka -
„Jest dużo badań profilaktycznych, ale niestety Polacy się nie badają”
„Rak piersi staje się chorobą przewlekłą nawet wtedy, gdy jest bardzo zaawansowany” – mówią specjaliści z Białostockiego Centrum Onkologii. Problem w tym, że Polki za rzadko się badają.
ProfilaktykaAktualności -
Wiadomo ile dostaną szpitale będące w Krajowej Sieci Onkologicznej
Krajowa Sieć Onkologiczna. Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, ile pieniędzy ze środków unijnych trafi do placówek będących w programie
AktualnościSystem ochrony zdrowia