-
Specjaliści o skuteczności szczepień przeciwko HPV prowadzonych w szkołach
Szczepienia przeciwko HPV prowadzone w szkołach są skuteczniejsze niż realizowane w inny sposób – podkreślają konsultanci krajowi z wielu dziedzin medycyny.
AktualnościProfilaktyka -
Życie z rakiem jelita grubego. Kolonoskopia ratuje życie
Chorujący na raka jelita grubego Grzegorz Rozalski uważa, że głównie stres go wykończył, praca na lotnisku. Plus nieświadomość, zaniechanie badań. Koloskopia ratuje życie.
PacjentProfilaktykaBeata Igielska
-
Pionierski zabieg onkologiczny w poznańskim szpitalu. Pierwsi w Europie
Lekarze Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu jako pierwsi w Europie zastosowali technologię rozszerzonej rzeczywistości (AR) podczas zabiegu brachyterapii.
AktualnościPacjent -
Dr Anna Dańska – Bidzińska: Rośnie liczba zachorowań. Mówimy o tej chorobie jako o Kopciuszku
Rak trzonu macicy to jedyny nowotwór ginekologiczny, którego liczba zachorowań rośnie. Potrzebna jest większa świadomość, zgłaszanie się na wizyty kontrolne, nielekceważenie niepokojących objawów.
PacjentMedycynaAnna Kopras-Fijołek
-
Coraz więcej przypadków raka jelita grubego wśród młodych
Wzrost zachorowań na raka jelita grubego wśród młodych ludzi to zjawisko globalne – mówi amerykańska onkolog, autorka analizy dotyczącej 50 państw.
Aktualności -
Kolejna dobra wiadomość dla kobiet z rakiem piersi. Lek zmniejsza ryzyko nawrotu
Komisja Europejska dopuściła do stosowania w szerokiej populacji pacjentek z wczesnym rakiem piersi o wysokim ryzyku nawrotu rybocyklib. Lek może być stosowany w leczeniu adiuwantowym u pacjentek z wczesnym rakiem piersi HR+ i HER2-,...
AktualnościPacjent -
Koń trojański zabija komórki raka. Onkolog: Jesteśmy zadziwieni wynikami
Zmiany nowotworowe cofają się u wielu kobiet, u których inne terapie okazały się nieskuteczne. To kolejny przełom w nowotworze w którego leczeniu dokonuje się kosmiczna rewolucja – mówi dr Katarzyna Pogoda, onkolog kliniczny.
MedycynaKatarzyna Pinkosz
-
Rewolucja we wczesnym wykrywaniu raka płuca. Test moczu
Brytyjscy naukowcy opracowali test moczu, który być może pozwoli na wykrycie raka płuca na długo przed pierwszymi objawami.
AktualnościInnowacje -
Trwa rewolucja w leczeniu raka płuca. Dr Stencel: Leki podskórne będą zastępować dożylne
W zależności od podtypu nowotworu i zaburzeń molekularnych coraz częściej dobieramy terapię do pacjenta. Pojawiają się też nowe formy leczenia, a sam rak płuca coraz częściej staje się chorobą przewlekłą – mówi dr Katarzyna Stencel,...
MedycynaKatarzyna Pinkosz
-
Eksperci: to badanie może uratować życie tysiącom Polek
Wprowadzenie testu HPV DNA jako badania przesiewowego pozwoli uratować życie tysiącom Polek i będzie tańsze niż cytologia – uważają eksperci.
AktualnościProfilaktyka -
Dostaną szansę na dłuższe życie. Nowatorski lek w leczeniu raka oka
Wielka Brytania dała zielone światło dla terapii czerniaka oka z udziałem pierwszego leku zarejestrowanego w tym wskazaniu.
AktualnościOkulistyka -
W raku liczy się czas i skuteczne leczenie. Debata onkologiczna na konferencji Wizjonerzy Zdrowia
Jest coraz więcej skutecznych terapii w leczeniu onkologicznym, ale trzeba ułatwić do nich dostęp pacjentom. – Pisanie wniosków o RDTL to zmora lekarzy – podkreślali uczestnicy debaty na temat onkologii podczas Wizjonerów Zdrowia.
Choroby rzadkieAdrian Dąbek
Wideo -
Dr Pogoda: Nowy koniugat skuteczny w leczeniu pacjentek z HER2 low
W raku piersi wyodrębniono grupę pacjentek z HER2 low. Skuteczny okazał się u nich nowy koniugat, czyli połączenie przeciwciała z chemioterapią. Okazał się skuteczniejszy niż standardowa chemioterapia – mówi dr Katarzyna Pogoda, onkolog.
InnowacjeBeata Igielska
Wideo -
Prof. Żołnierek: W zaawansowanym raku prostaty potrzebne jest leczenie skojarzone
Im wcześniej zastosujemy najbardziej skuteczne leczenie, tym lepiej, dlatego opcja leczenia skojarzonego powinno być dostępne już w pierwszej linii leczenia chorych na rozsianego opornego na kastrację raka gruczołu krokowego – mówi dr...
InnowacjeKatarzyna Pinkosz
-
Krajowa Sieć Onkologiczna – zakończył się ważny etap
Zakończyła się pierwsza część szkolenia dotyczącego Krajowej Sieci Onkologicznej. – Każdy uczestnik systemu musi mieć jasność co do swojej roli w strukturach – mówi prof. Piotr Rutkowski.
System ochrony zdrowiaAktualności -
Prof. Igal Mor: Operacje robotyczne to skok w leczeniu raka prostaty
96 proc. mężczyzn, u których rak prostaty zostanie wykryty we wczesnych stadiach, można wyleczyć. Jeśli pacjent jest zakwalifikowany do operacji, to najlepszą opcją jest operacja z pomocą robota – mówi Igal Mor, urolog, współzałożyciel i...
AktualnościKatarzyna Pinkosz
Wideo -
Ile kobiet w Polsce wykonuje mammografię? Jest dużo gorzej niż 10 lat temu
Polki wciąż za rzadko wykonują mammografię. W ostatnich 10 latach odsetek kobiet robiących badania spadł z 44,77 do 32,1 proc.
AktualnościProfilaktykaAdrian Dąbek
-
NFZ przypomina: To trzeba wiedzieć o raku jądra
Rak jądra to choroba dotykająca młodych mężczyzn, a jej rozpoznanie i leczenie ma wpływ na sferę psychologiczną i fizyczną – mówi onkolog.
Profilaktyka -
Krok do przełomu w leczeniu glejaków u dzieci? Badanie polskich naukowców ze wsparciem ABM
Przeprowadzamy biopsję neurochirurgiczną guza, a pobrany materiał poddajemy profilowaniu molekularnemu. Potem pacjent jest poddany radioterapii i jednocześnie otrzymuje nowoczesny lek – mówi prof. Bożenna Dembowska-Bagińska. To...
InnowacjeChoroby rzadkieBeata Igielska
-
Leczenie raka: droga chorego człowieka w chorym systemie. „Trzeba liczyć na szczęście”
Mimo że jest coraz więcej nowoczesnych leków w raku płuca, to jest rozpoznawany i leczony często za późno, by można go było wyleczyć. Czas to zmienić – mówi Elżbieta Kozik, prezes nowo powstałego Ruchu Onkologicznego PARS.
System ochrony zdrowiaKatarzyna Pinkosz
-
Salmonella może być pomocna w walce z jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów
Odpowiedzialna za zatrucia pokarmowe Salmonella może być jednocześnie pomocna w walce z rakiem jelita grubego – tak wykazało badanie brytyjskich naukowców.
AktualnościInnowacje