Wyniki badań Uniwersytetu w Białymstoku i Fundacji Dr Clown potwierdzają wysoką ocenę terapii śmiechem. Aż 91 proc. respondentów uważa, że może ona być skuteczną metodą wsparcia pacjentów, a 94 proc. badanych twierdzi, że szpital to odpowiednie miejsce do jej stosowania.
Wolontariusze Fundacji Dr Clown, którzy od 26 lat wprowadzają uśmiech na szpitalne sale, każdego roku odwiedzają ponad 43 000 podopiecznych w szpitalach oraz domach opieki seniorów, w 80 miastach w całej Polsce.
Zmniejszają stres i napięcie
212 osób – pacjentów, rodziców lub opiekunów chorych, pracowników placówek medycznych, w których działa Fundacja Dr Clown, wzięło udział w badaniu zrealizowanym przez Uniwersytet w Białymstoku przy współpracy z fundacją. Jak podkreśla autor badania, dr Maciej Białous – 95 proc. pracowników szpitali dostrzega, że obecność wolontariuszy Fundacji Dr Clown pomaga rodzicom hospitalizowanych dzieci, zmniejszając ich stres i napięcie.
Dr Paweł Sowa z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, odnosząc się do wyników badań, mówi: – Terapia śmiechem, mimo że jest stosunkowo nową formą wsparcia medycznego, wykazuje ogromny potencjał w poprawie jakości opieki zdrowotnej. Badania wskazują, że jej zastosowanie przynosi liczne korzyści, w tym redukcję stresu, lęku, bólu i poprawę samopoczucia pacjentów oraz ich rodzin. Przykłady zastosowania terapii śmiechem wśród dzieci hospitalizowanych w różnych kontekstach medycznych pokazują, że poprawia ona nie tylko nastrój dzieci, ale również zmniejsza u nich poziom kortyzolu – hormonu stresu, jednocześnie podnosząc poziom oksytocyny – hormonu szczęścia, co wpływa na poprawę dobrostanu.
Rodzice hospitalizowanych dzieci również dostrzegają pozytywny wpływ działalności Fundacji – aż 98 proc. zauważa „dobrą” reakcję swoich pociech na wizyty doktorów z charakterystycznymi kolorowymi nosami, przy czym 89 proc. określa ją jako „zdecydowanie dobrą”.
Śmiech zmniejsza odczucie bólu
Szpital to miejsce, które większości osób kojarzy się z bólem, stresem i niepewnością. Szczególnie trudne jest to dla dzieci, które nagle znajdują się w obcym środowisku, z dala od domu, rodziny i przyjaciół. Obecność wolontariuszy w kolorowych strojach, z uśmiechem na twarzy, rozśmieszających dzieci, ich rodziców i cały personel medyczny, przynosi ulgę w procesie leczenia.
Działanie terapii śmiechem potwierdzają badania naukowe. Śmiech powoduje wydzielanie endorfin – hormonów szczęścia, które naturalnie poprawiają samopoczucie, redukują stres i zmniejszają odczuwanie bólu. U pacjentów poddanych terapii śmiechem zmniejsza się poziom kortyzolu (hormonu stresu), a jednocześnie rośnie poziom oksytocyny, która odpowiada za poczucie bezpieczeństwa i więzi międzyludzkie.
Dr hab. Filip Raciborski, prodziekan ds. Zdrowia Publicznego na Wydziale Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zwraca uwagę na znaczenie działania fundacji w zakresie wsparcia psychospołecznego pacjentów oraz ich rodzin. – Organizacje pozarządowe, takie jak Fundacja Dr Clown, pełnią istotną rolę w systemie ochrony zdrowia, szczególnie w obszarze wsparcia psychospołecznego, aktywizacji pacjentów oraz pomocy dla ich rodzin. Terapia śmiechem skutecznie wspiera proces powrotu do zdrowia, pomagając chorym lepiej znosić proces leczenia – podkreśla.
Czytaj też:
Zastosowali tę metodę już u ponad 1000 dzieci. Dali im szansę na normalne dzieciństwo
Nadzieja na szpitalnych oddziałach
Personel medyczny biorący udział w badaniu Uniwersytetu w Białymstoku i Fundacji Dr Clown zwracał uwagę na korzystne efekty terapii śmiechem nie tylko dla pacjentów, ale także dla ich bliskich. Aż 95 proc. pracowników szpitali dostrzega, że obecność wolontariuszy fundacji pomaga rodzicom. Zmniejsza się stres i napięcie wywołane hospitalizacją dziecka, a 83 proc. personelu jest zdecydowanie przekonane o tym wpływie. Wśród największych korzyści wynikających z wizyt Doktorów Clownów badani wskazują poprawę atmosfery w szpitalu, lepszą kondycję psychiczną pacjentów oraz ich większą aktywizację.
Fundacja Dr Clown od 26 lat zmienia oblicze polskich szpitali. W 2024 roku 450 przeszkolonych wolontariuszy odwiedziło ponad 43 000 pacjentów szpitali i domów opieki seniora, w 80 miastach w całej Polsce. Ich misja to nie tylko zabawa, ale przede wszystkim realne wsparcie psychiczne dla chorych dzieci, ich rodziców i personelu medycznego.
Doktorzy Clowni to nie tylko animatorzy – to ludzie, którzy doskonale rozumieją emocje pacjentów i potrafią dostosować swoje działania do ich potrzeb. Ich wizyty to nie tylko chwilowa rozrywka, ale rzeczywista poprawa samopoczucia pacjentów i ich rodzin.
Czytaj też:
Prof. Wojciech Młynarski: To krok milowy w kierunku poprawy opieki onkologicznej dla dzieci