Potrzeb jest w tym zakresie wiele i to bardzo różnych. Kluczowe jest ich dostrzeganie, zrozumienie, a wreszcie odpowiadanie na nie poprzez konkretne działania – likwidowanie barier zarówno fizycznych, jak i tych ograniczających postrzeganie świata.
"Komfortka" wyrazem troski
- Każda osoba, niezależnie od swoich możliwości, zasługuje na pełne uczestnictwo w życiu społecznym i zawodowym. Naszym celem jest tworzenie przestrzeni, w której różnorodność jest wartością, a nie barierą
– mówi Łukasz Krasoń, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.
Resort zapewnia, że w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dostępność to priorytet, a nie puste hasło. Chociaż Polski Akt o Dostępności wejdzie w życie 28 czerwca 2025 roku, podejmowane są działania służące realizacji jego założeń.
Tworzona jest przestrzeń publiczna otwarta i dostosowana do potrzeb wszystkich, niezależnie od wieku czy stopnia sprawności. Przykładem jest udostępnienie w siedzibie ministerstwa pracy tzw. komfortki. Jak wyjaśnia resort, jest to specjalistyczne i nowoczesne pomieszczenie sanitarne przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, które wymagają wsparcia w zakresie higieny osobistej.
Czytaj też:
Przemoc i upokorzenie w pracy. Wkrótce zmiany w przepisach
Zachęcają inne resorty do takich działań
- Utworzenie komfortki w naszym urzędzie to wyraz szacunku i realnej troski o potrzeby osób z niepełnosprawnościami. To nie tylko kwestia dostępności, ale także godności i równego traktowania. Zachęcam wszystkie resorty oraz jednostki podległe i nadzorowane do podejmowania podobnych działań – tworzenia przestrzeni, które będą naprawdę otwarte i przyjazne dla każdego
– podkreśla Liwiusz Laska, Dyrektor Generalny MRPiPS.
Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną obchodzimy w Polsce od 1999 roku. Początki Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych sięgają Francji z początku lat 90. ubiegłego wieku.
Czytaj też:
Główny Inspektor Pracy: To ważne dla zdrowia psychicznego pracowników