Niemal połowa zgonów w Polsce jest spowodowana czynnikami ryzyka, na które mamy wpływ. To m.in. palenie papierosów, niewłaściwa dieta, nadużywanie alkoholu i brak aktywności fizycznej. To rodzi coraz większą potrzebę systemowej profilaktyki chorób oraz promowania odpowiedniego stylu życia. Odpowiadać ma za to profilaktyk, nowy zawód w ochronie zdrowia.
Profilaktyk – nowy zawód medyczny
Profilaktyk jako nowy zawód medyczny – obok kilkunastu innych – został wprowadzony ustawą o niektórych zawodach medycznych z sierpnia 2023 r. Zawód profilaktyka mogą wykonywać zawód osoby mające wykształcenie wyższe w zakresie zdrowia publicznego.
Szczegółowy wykaz czynności zawodowych osób wykonujących zawód profilaktyka reguluje rozporządzenie ministra zdrowia. To m.in. cena sytuacji zdrowotnej i społecznej określonej populacji oraz jej potrzeb zdrowotnych, analiza czynników wpływających na zdrowie w obrębie populacji, określanie priorytetów zdrowotnych na podstawie dostępnych danych demograficznych i epidemiologicznych, opracowywanie schematu interwencji zdrowia publicznego, planowanie i opracowywanie programów profilaktycznych i promocji zdrowia, ocena skuteczności programów profilaktycznych dla różnych środowisk społecznych i ich ewaluacja, a także udzielanie pierwszej pomocy w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego.
Czytaj też:
Sekret długowieczności. Tego napoju unikają najdłużej żyjące osoby na świecie
To sojusznik lekarza
– Profilaktyk to nie konkurent lekarza, ale jego naturalny sojusznik — działa tam, gdzie odpowiednio wczesna interwencja może uratować zdrowie, a nawet życie – mówi dr hab. n. med. Mateusz Grajek ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jego zdaniem znaczenie zawodu profilaktyka zdrowotnego będzie z roku na rok rosnąć.
– To zawód odpowiedzi na nasze czasy. Choroby przewlekłe, których dziś nie da się całkowicie wyeliminować leczeniem, można skutecznie ograniczyć poprzez działania profilaktyczne. A to oznacza realne oszczędności dla systemu ochrony zdrowia i ogromne korzyści dla społeczeństwa – podkreśla dr Grajek.
– Profilaktycy zdrowotni będą potrzebni wszędzie tam, gdzie myśli się nie tylko o leczeniu, ale przede wszystkim o budowaniu zdrowych społeczności – dodaje dr Grajek i określa zawód profilaktyka mianem „strażnika zdrowia całych populacji”.Czytaj też:
Poprawić zgłaszalność na badania. Mammografia w ramach medycyny pracy? MZ wyjaśnia