Operacja całkowitego wycięcie żołądka z powodu raka, w asyście robota chirurgicznego da Vinci, została wykonana przez chirurgów z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie). Jest to kontynuacja operacji laparoskopowych, wykonywanych równolegle w klinice od ponad roku.
Pomoc robota da Vinci daje wiele korzyści
W sumie w USK w Rzeszowie wykonano już 15 małoinwazyjnych operacji radykalnego wycięcia żołądka z powodu raka (w tym 3 w asyście robota da Vinci). – Tego typu operacje przeprowadzane są tylko w kilku ośrodkach w naszym kraju – mówi operator lek. Marcin Bajorek z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w USK w Rzeszowie.
Czytaj też:
Rak nie wybacza straty czasu. Eksperci: Bez precyzyjnej diagnozy nie wolno zaczynać leczenia
– Zabieg w asyście robota chirurgicznego niesie ze sobą wiele korzyści, przede wszystkim znacznie zmniejszy uraz operacyjny, a co za tym idzie mniejsze dolegliwości bólowe, szybszy powrót perystaltyki przewodu pokarmowego oraz krótszy pobyt w szpitalu. Ponadto technika robotowa daje lepsze możliwości precyzyjnego preparowania grup węzłowych oraz wykonywania zespoleń przewodu pokarmowego – wyjaśnia chirurg.
Całkowite wycięcie żołądka z powodu raka
Operacja całkowitego wycięcia żołądka w asyście robota chirurgicznego da Vinci jest skomplikowana, trwa około 4-5 godzin. – To co nas wyróżnia to fakt, że etap resekcyjny i rekonstrukcyjny jest wykonywany w całości metodą małoinwazyjną, a zespolenie przełyku z jelitem odbywa się w sposób ręczny (bez użycia staplerów). Wstępne wyniki takich procedur są bardzo dobre – dodaje lek. Marcin Bajorek.
Czytaj też:
Genetyczne obciążenie nowotworem. MZ podpowiada, jak działać
W rzeszowskiej placówce do tej pory w asyście robota da Vinci wykonano ponad 50 onkologicznych operacji kolorektalnych, w tym ultraniskie i międzyzwieraczowe resekcje odbytnicy. Operacje odbywają się raz w tygodniu.