Na stronach Dziennika Urzędowego Ministerstwa Zdrowia opublikowane zostało Obwieszczenie z dnia 30 września 2024 r. w sprawie wykazu zalecanych szczepień ochronnych, dla których zakup szczepionek został objęty finansowaniem przez państwo, czyli w tym przypadku resort zdrowia.
Dwie szczepionki finansowane przez resort zdrowia
Jak czytamy w dokumencie, „ustala się na dzień 1 października 2024 r. wykaz zalecanych szczepień ochronnych, dla których zakup szczepionek został objęty finansowaniem przez ministra właściwego do spraw zdrowia”.
Chodzi o:
Szczepienie przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) - zalecane osobom po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia, w schemacie dwudawkowym; dla osób urodzonych w 2010 r. szczepienie musi być rozpoczęte do ukończenia 14. roku życia i może być zakończone po ukończeniu 14. roku życia (z zachowaniem dwudawkowego schematu). Finansowanie przez ministra zdrowia weszło w życie 1 września.
Szczepienie przeciwko COVID-19. Zalecane osobom po ukończeniu 6. miesiąca życia, w schemacie wielodawkowym zgodnie z komunikatami Ministra Zdrowia. Termin objęcia finansowaniem przez MZ to 31 października 2024 r.
Czytaj też:
Prof. Czech: Poziom wyszczepienia przeciwko grypie jest żenujący
Wykaz szczepień zalecanych
Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczącymi Programu Szczepień Ochronnych w roku 2024 wykaz szczepień zalecanych obejmuje następujące choroby:
- grypa,
- COVID-19,
- zakażenia wirusem syncytialnym układu oddechowego (RSV),
- inwazyjne zakażenia Neisseria meningitidis,
- inwazyjne zakażenia Streptococcus pneumoniae,
- inwazyjne zakażenia Haemophilus influenzae typu b,
- kleszczowe zapalenie mózgu (KZM),
- wirusowe zapalenie wątroby typu B,
- wirusowe zapalenie wątroby typu A,
- odra, świnka, różyczka,
- błonica, tężec, krztusiec,
- wirus brodawczaka ludzkiego (HPV),
- gruźlica,
- cholera,
- dur brzuszny,
- wścieklizna,
- ostre nagminne porażenie dziecięce (poliomyelitis),
- ospa wietrzna,
- półpasiec,
- japońskie zapalenie mózgu,
- żółta gorączka.
Jak przypomina MZ, szczepienia mają zapewnić maksymalną ochronę przed zachorowaniem na groźne choroby zakaźne, a także wyeliminować występowanie poszczególnych chorób zakaźnych w społeczeństwie.
Czytaj też:
Kim są antyszczepionkowcy? „Swoista koalicja różnych grup”
Szczepienia obowiązkowe dotyczą głównie dzieci oraz osób bardziej narażonych na zachorowanie, są bezpłatne. Natomiast szczepienia zalecane uzupełniają te obowiązkowe i zabezpieczają przed groźnymi chorobami oraz ich powikłaniami. Rekomenduje się je w danym wieku lub z określonych wskazań zdrowotnych, uwzględniając zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia.