W obwieszczeniu Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych obowiązującym od 1 stycznia znalazło się 31 cząsteczko-wskazań. Refundacją zostały objęte m. in. terapie skojarzone w kilku wskazaniach onkologicznych. Pozytywne decyzje refundacyjne zwiększyły również dostęp polskich pacjentów do zróżnicowanych opcji terapeutycznych wykorzystywanych w leczeniu zaawansowanego lub rozsianego raka nerki.
Szansa dla chorych na raka nerki
Program lekowy B.10. Leczenie pacjentów z rakiem nerki został rozszerzony o nowe możliwości terapeutyczne, stosowane w I linii leczenia zaawansowanego lub rozsianego raka nerkowokomórkowego. Wprowadzone zmiany zwiększają kompleksowość programu B.10, którego nowe zapisy odpowiadają na zróżnicowane potrzeby terapeutyczne chorych na raka nerki i odzwierciedlają rekomendacje zarówno polskich, jak i międzynarodowych towarzystw naukowych.
- Jako klinicyści z nieskrywaną satysfakcją przyjęliśmy wiadomość o objęciu refundacją kolejnych opcji terapeutycznych w leczeniu raka nerki
– mówi dr hab. n. med. Jakub Żołnierek, Prezes Polskiej Grupy Raka Nerki.
- Wprowadzone zmiany są tak ważne dlatego, że dotyczą otwarcia dostępu do skojarzonego leczenia wykorzystującego dwie nowoczesne strategie terapeutyczne o odmiennych mechanizmach działania i udokumentowanej wysokiej skuteczności w leczeniu chorych na raka nerkowokomórkowego – potwierdzonej w rzeczywistej praktyce klinicznej dzięki szerokiemu wykorzystaniu na świecie.
Nowe schematy terapeutyczne były oczekiwane w szczególności przez chorych z rakiem nerkowokomórkowym, u których proces nowotworowy przebiega bardzo dynamicznie, powodując szybki rozsiew guza do innych narządów. Dla takich właśnie chorych optymalnym wyborem jest schemat łączący skuteczność terapii o zróżnicowanych mechanizmach działania. Program lekowy B.10 zabezpiecza potrzeby wielu pacjentów o odmiennych profilach klinicznych.
Nowotwory stają się chorobami przewlekłymi
- Z radością przyjęliśmy informację, że od stycznia 2025 roku polscy pacjenci zyskali dostęp do znaczącej liczby nowych terapii, mających zastosowanie w wielu wskazaniach. Dzięki pozytywnym decyzjom resortu udostępnione zostały m. in. kolejne możliwości leczenia dla pacjentów zmagających się z rakiem nerki. Wprowadzone zmiany odpowiadają na dotychczas niezaspokojone potrzeby terapeutyczne niektórych grup pacjentów z rakiem nerkowokomórkowym – podkreśla Arkadiusz Budziński, Dyrektor Generalny Ipsen Poland sp. z o.o.
Firma Ipsen Poland aktywnie działa na rzecz pacjentów z chorobami nowotworowymi, współpracując ze wszystkimi interesariuszami systemu ochrony zdrowia, w celu podnoszenia standardów opieki onkologicznej.
- Jako innowacyjna firma farmaceutyczna cieszymy się, że dzięki rozwojowi medycyny, nowotwory z chorób śmiertelnych stają się przewlekłymi, a polscy pacjenci mają coraz lepszy dostęp do nowoczesnych, personalizowanych metod leczenia, takich jak terapie skojarzone, mające obecnie zastosowanie w coraz większej liczbie wskazań onkologicznych
– dodaje Arkadiusz Budziński.
Ważny jest dostęp do nowych opcji leczenia
Rak nerki stanowi prawie 2 proc. wszystkich rozpoznawanych na świecie nowotworów złośliwych. W Polsce notuje się około 5000 nowych przypadków rocznie, a liczba zachorowań wzrasta każdego roku o 2-3 proc. U dorosłych pacjentów najczęściej rozpoznawany jest rak nerkowokomórkowy, który stanowi około 85 proc. wszystkich złośliwych nowotworów nerek. U 30 proc. chorych w momencie rozpoznania stwierdza się przerzuty odległe, a u kolejnych 50 proc. w ciągu 3 lat dochodzi do uogólnienia choroby. Zdaniem ekspertów szans na poprawę wyników leczenia nowotworów nerki należy upatrywać w lepszej profilaktyce, wykrywaniu choroby na wcześniejszym etapie oraz w dostępie do nowych opcji leczenia.