Kobieta domaga się, aby „w razie potrzeb mieszkańców i zgłoszenia gminy na terenie gminy mógł zostać uruchomiony mobilny ośrodek zdrowia, mobilna poradnia specjalistyczna, mobilne laboratorium, mobilna pracownia, mobilna apteka, sezonowa placówka w/w, weekendowa placówka w/w, zaoczna placówka w/w w celu zabezpieczenia medycznego”.
Zwiększenie jakości usług medycznych – petycja nie będzie rozpatrywana
Na petycję odpowiedziała Dominika Janiszewska-Kajka, zastępca dyrektora Departament Lecznictwa w MZ. Zaznacza, że „ministra zdrowia petycję pozostawiła bez rozpatrzenia w przedmiocie zwiększenia jakości usług medycznych, poprzez uruchomienie mobilnych ośrodków zdrowia”.
Janiszewska-Kajka w uzasadnieniu wyjaśnia, że ambulatoryjne świadczenia zdrowotne obejmują świadczenia podstawowej lub specjalistycznej opieki zdrowotnej oraz świadczenia z zakresu rehabilitacji leczniczej, udzielane w warunkach niewymagających ich udzielania w trybie stacjonarnym i całodobowym w odpowiednio urządzonym, stałym pomieszczeniu, a udzielanie tych świadczeń może odbywać się również w pojeździe przeznaczonym do udzielania tych świadczeń.
Dodaje, że podmiot udzielający świadczeń medycznych w pojeździe musi spełniać określone warunki. To m.in. odpowiednie wyposażenie, na które składają się „wyroby medyczne, wyposażenie wyrobów medycznych, wyroby medyczne do diagnostyki in vitro, wyposażenie wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro, aktywne wyroby medyczne do implantacji oraz systemy lub zestawy zabiegowe”, natomiast udzielanie świadczeń zdrowotnych może być wykonywane wyłącznie przez osoby wykonujące zawód medyczny oraz spełniające odpowiednie wymagania zdrowotne.
To nie jest w gestii Ministerstwa Zdrowia
Dyrektorka dodaje również, że zgodnie z przepisami ustawy o działalności leczniczej, w przypadku podmiotów wykonujących ambulatoryjną działalność leczniczą, mogą one swobodnie kształtować okresy, dni i godziny udzielania tych świadczeń.
Janiszewska-Kajka podkreśla, że resort zdrowia nie jest organem właściwym do podejmowania działań w celu utworzenia wskazanych przez autorkę petycji mobilnych podmiotów ochrony zdrowia, gdyż „utworzenie oraz określenie zasad organizacyjnych ich funkcjonowania pozostaje w wyłącznej kompetencji podmiotów leczniczych i jest uzależnione od indywidualnej decyzji każdego z tych podmiotów”.
Czytaj też:
Prezes NRL komentuje decyzję Sejmu. Nie ukrywa obaw co do jakości i dostępności usług medycznychCzytaj też:
Obniżenie składki zdrowotnej. Ekspertka: Już w tym roku będzie gorszy dostęp do leczenia