Drzemka w ciągu dnia uważana jest za świetny pomysł na regenerację, walkę ze zmęczeniem i sennością. Tymczasem ważne jest to, jak i kiedy śpimy w ciągu dnia. W niektórych przypadkach ten krótki sen „ładujący akumulator” może przynieść więcej szkody niż pożytku naszemu zdrowia.
Drzemać trzeba w odpowiedniej porze
Według niedawno opublikowanego badania częste, dłuższe i nieregularne drzemki w ciągu dnia — zwłaszcza wczesnym popołudniem — mogą być związane z większym ryzykiem zgonu.
Badanie przeprowadzili naukowcy z Massachusetts General Hospital i Harvard Medical School, opublikowane zostało w piśmie „Sleep” prowadzonym przez Sleep Research Society (SRS) i Australasian Sleep Association (ASA), a także zaprezentowane podczas dorocznej konferencji Associated Professional Sleep Societies w Seattle.
Badanie objęło 86 565 uczestników w wieku 43-79 lat (średnia wieku w momencie rozpoczęcia badania – 63 lata), których dane zostały zgromadzone w brytyjskim Biobanku. Wszyscy pracowali w trybie dziennym, ich aktywność była monitorowana przez tydzień za pomocą aktygrafu, urządzenia, które rejestruje ruch, ale nie aktywność mózgu.
Naukowcy zdefiniowali drzemkę jako spanie w ciągu dnia między 9:00 a 19:00, przy czym analizowali sen w przedziałach dwugodzinnych (od 9 do 11, od 11 do 13, itd).
Obserwacja danych zdrowotnych objęła osiem lat po badaniu, w tym czasie zmarło 2950 uczestników badań (3,4 proc.).
Analiza preferencji drzemkowych wykazała, że dłuższe drzemki oraz drzemki między 11:00 a 13:00 i między 13:00 a 15:00. — wiązało się z wyższy ryzykiem śmierci.
„Nasze wyniki podkreślają potencjalne znaczenie uwzględnienia zachowań związanych z drzemkami w ocenie ryzyka śmiertelności u osób dorosłych w średnim i starszym wieku. Włączenie oceny drzemek opartej na aktygrafii do praktyk klinicznych i zdrowia publicznego może zapewnić nowe możliwości wczesnej identyfikacji ryzyka i interwencji w celu promowania długowieczności” – napisali autorzy badania w podsumowaniu.
Sen w ciągu dnia może być oznaką poważnych schorzeń
Jak tłumaczą tę zależność specjaliści? Zdaniem dr Chelsie Rohrscheib, neurobiolożki i specjalistki od snu, drzemka może kompensować chroniczny sen słabej jakości w nocy. „Do zachowania dobrego zdrowia i zmniejszenia ryzyka wystąpienia niebezpiecznych schorzeń, takich jak choroby serca i cukrzyca, konieczne jest zapewnienie sobie od siedmiu do dziewięciu godzin dobrej jakości snu” — powiedziała w rozmowie z Fox News.
Dłuższe drzemki w ciągu dnia mogą też świadczyć o zaburzeniach snu, jak bezsenność i obturacyjny bezdech senny, które są oznaką złego stanu zdrowia i zwiększonego ryzyka przedwczesnej śmierci
Niektóre wzorce drzemek u osób starszych mogą z kolei mieć związek ze przewlekłym stanem zapalnym o niskim nasileniu, który może być elementem schorzeń, które negatywnie wpływają na długość życia. To m.in. otyłość, cukrzyca, problemy sercowe, nadciśnienie i osteoporoza.
Czytaj też:
Specjaliści: To jest najgorsza pora na drzemkęCzytaj też:
Sekret długowieczności? Eksperci: Znajdziesz go na talerzu, przez cały rok