Krew jest potrzebna cały czas. Co więcej, zapotrzebowanie się zwiększa z każdym rokiem, związane to jest z postępem medycyny i starzeniem się społeczeństwa. Zapotrzebowanie na krew zmienia się też w ciągu roku. Największe jest w okresie wakacyjno-urlopowym, ze względu na większą liczbę wypadków z jednej strony, a z drugiej – mniejszą liczbą potencjalnych dawców. Okazuje się, że początek jesieni to również trudny czas dla Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Potrzebna krew
Na stronie Narodowego Centrum Krwi pojawił się apel mówiący o zapotrzebowaniu na krew.
Wraz z nadejściem sezonu przeziębień i grypy liczba osób zgłaszających się do oddania krwi maleje, natomiast zapotrzebowanie na krew lub jej składniki składane przez szpitale wciąż pozostaje na wysokim poziomie – informuje NCK i apeluje: Jeśli jesteś zdrowy/a, odwiedź najbliższy punkt krwiodawstwa i oddaj krew!
NCK zaleca, aby sprawdzić na stronie internetowej najbliższego CKiK, jaka krew jest aktualnie potrzebna.
Jakiej krwi brakuje?
Centra krwiodawstwa na bieżąco informują o stanach zaopatrzenia konkretnej grupy krwi. W sumie centrów jest 23 — 16 w stolicach województw, pięć w miastach powiatowych (Kalisz, Racibórz, Radom, Słupsk i Wałbrzych) i dwa resortowe w stolicy (Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa SPZOZ oraz Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MS). Zbiorcza mapa potrzeb jest też publikowana na stronie krew.info.
Jak widać na poniższej mapie (stan z 10 października z godz. 8:45), największe potrzeby dotyczą grup 0 Rh+, A Rh+ oraz 0 Rh-. Dwie pierwsze grupy najczęściej występują w Polsce (odpowiednio 31 i 32 proc. populacji), a więc w szpitalach i innych placówkach takich pacjentów jest najwięcej. Z kolei 0 Rh- jest najbardziej uniwersalna i może być podana każdemu potrzebującemu, ale ma ją jedynie 6 proc. osób w naszym kraju.
Największe niedobory występują aktualnie w centrach w Kaliszu, Kielcach, Opolu, Raciborzu, Radomiu i Wrocławiu.
Czytaj też:
75 proc. Polek jest zatrutych arsenem. To zwiększa ryzyko raka i śmierci
Kto może oddać krew?
Jak informuje NCK, krew lub jej składniki może oddać zdrowa osoba w wieku 18 – 65 lat, ważąca co najmniej 50 kg. Krwiodawcą nie mogą być osoby z chorobami przewlekłymi i te, które przeszły poważne choroby zakaźne. Infekcje również wykluczają czasowo.
Krwi nie można też oddawać w ciągu kilku miesięcy od wykonania tatuażu, akupunktury, niektórych badań, zabiegu operacyjnego, poważnego zabiegu kosmetycznego czy zabiegu, w czasie którego doszło do przetoczenia krwi.
Dokładną listę wymagań i wykluczeń można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Krwi.
Czytaj też:
Możemy żyć kilkanaście lat dłużej. Kardiolog podaje proste sposoby