W styczniu odbędzie się kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jurek Owsiak zdradził, jaki tym razem będzie cel zbiórki.
WOŚP zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej
Jerzy Owsiak, założyciel Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomoc, podczas konferencji prasowej na Skwerze Kościuszki w Gdyni ogłosił najbliższego finału WOŚP.
– Zagramy dla onkologii i hematologii dziecięcej – powiedział. Dodał, że wybór tematu jest trudnym momentem – Jeszcze miesiąc temu ten temat był zupełnie inny – wyjaśnił Owsiak.
– Te 10 lat pokazało, jak można jeszcze skuteczniej ratować zdrowie i życie dzieci. Mamy wspaniałych lekarzy i personel medyczny. Sprzęt, który chcemy kupić, jest najnowszej generacji, jest najlepszy, jakiego dzisiaj można używać – dodał Owsiak.
33. Finał WOŚP odbędzie się 26 stycznia 2025 r. Owsiak zapowiedział, że orkiestra zagra dla 18 oddziałów dziecięcych, 17 hospicjów, 5 ośrodków neurochirurgii onkologicznej, 6 ośrodków chirurgii onkologicznej oraz 4 zakładów patomorfologii. Dzięki zebranym środkom możliwe będzie zakupienie najnowszego sprzętu diagnostycznego, który pomoże lekarzom w walce z nowotworami i innymi ciężkimi chorobami hematologicznymi u dzieci.
Dlaczego nowotwory dziecięce?
Jak podkreśla sztab WOŚP, choroby nowotworowe to druga, zaraz po wypadkach, najczęstsza przyczyna zgonów dzieci w Polsce. Rocznie na raka zapada około 1 100 dzieci, z czego 3 tys. pozostaje w trakcie intensywnego leczenia. Wraz z rozwojem onkologii, liczba wyleczeń wzrosła do ponad 80 proc., co stawia Polskę na równi z krajami Europy Zachodniej czy Stanami Zjednoczonymi.
Leczenie nowotworów dziecięcych wymaga jednak olbrzymich nakładów sprzętowych i diagnostycznych. Dzięki zebranym podczas 33. Finału WOŚP środkom możliwe będzie doposażenie placówek medycznych, co umożliwi skuteczniejsze i szybsze leczenie dzieci walczących z chorobami nowotworowymi. Fundacja wspiera również leczenie nieonkologicznych schorzeń hematologicznych, które są jednymi z najczęstszych chorób przewlekłych wśród dzieci.
Czytaj też:
Pierwsza wytworzona w Polsce terapia CAR-T już u pacjentów
Jaki sprzęt zostanie zakupiony?
WOŚP za pieniądze zebrane podczas najbliższego finału planuje zakupić urządzenia dla:
- Chirurgii onkologicznej, m.in. zestawy laparoskopowe, roboty do chirurgii onkologicznej, cystoskopy, Aspiratory ultradźwiękowe i mobilne aparaty RTG cyfrowe.
- Neurochirurgii, m.in. egzoskopy neurochirurgiczne, koagulacja dwubiegunowa.
- Diagnostyki onkologicznej, m.in. urządzenia do mapowania magnetycznego mózgu, rezonanse magnetyczne MRI, aparaty USG.
- Patomorfologii, m.in. aparaty do śródoperacyjnej tomografii, procesory tkankowe, skanery do preparatów histopatologicznych.
- Hospicjów, m.in. koncentratory tlenu, materace przeciwodleżynowe.
WOŚP wspiera onkologię od lat
Na stronie WOŚP czytamy, że fundacja wspiera onkologię dziecięcą od pierwszych edycji Letniej Zadymy w Środku Zimy. W efekcie zbiórek w 2009 i 2010 roku udało się zebrać środki umożliwiające polepszenie jakości diagnostyki onkologicznej w medycynie dziecięcej. Problem dotyczył nie tylko braków sprzętowych, ale także świadomości rodziców dzieci, lekarzy rodzinnych, a także rosnącej potrzeby wprowadzenia zmian systemowych ułatwiających korzystanie z ośrodków diagnostycznych. Aby w sposób skoordynowany i skuteczny zrealizować swój cel, fundacja uruchomiła Narodowy Program Diagnostyki Onkologicznej Dzieci, w ramach którego wyposażyła kluczowe kliniki onkologii dziecięcej w Polsce w zaawansowane urządzenia diagnostyczne.
Czytaj też:
„To nie jest wyrok. Ale zachorowań będzie coraz więcej”
Do tej pory w ręce lekarzy trafiło ponad 1 005 urządzeń o łącznej wartości 107,8 miliona złotych. Celem czterech Finałów WOŚP (3., 17., 18., 23.) był właśnie zakup sprzętu dla klinik onkologicznych. Dzięki hojności darczyńców WOŚP mogła kupić m.in. 93 ultrasonografy, 3 rezonanse magnetyczne i 6 tomografów komputerowych.
Jednym z najważniejszych zakupów był jedyny w Polsce cyfrowy aparat PET-CT dedykowany dzieciom, który w 2022 roku trafił do Centrum Zdrowia Dziecka. To innowacyjne urządzenie o wartości prawie 16 milionów złotych pozwala na dokładną diagnostykę i monitorowanie postępów leczenia chorób nowotworowych.