Adamed Pharma rozpoczyna inwestycje w rozwój obszaru pulmonologii, którego pierwszym etapem jest uruchomienie laboratorium do rozwoju leków wziewnych wraz z dedykowanymi inhalatorami.
Adamed: 500 mln zł na leki wziewne
To całkowicie nowa dziedzina w obszarze R&D Adamed Pharma, który zgodnie ze swoją misją odpowiada na wyzwania współczesnej medycyny, jakimi obecnie są postępujące choroby układu oddechowego. Do 2030 r. firma planuje przeznaczyć łącznie niemal 500 mln złotych na rozwój i budowę infrastruktury dla leków wziewnych.
22 listopada 2024 r. w Pabianicach odbyło się uroczyste otwarcie nowych laboratoriów do rozwoju leków wziewnych oraz nowego laboratorium mikrobiologicznego, którego wydajność zwiększy się 4-krotnie.
Dzięki najnowszym inwestycjom Adamed Pharma rozpocznie prace badawcze w nowej dla siebie dziedzinie rozwoju produktów wziewnych wraz z dedykowanymi inhalatorami.
Krok naprzód
Zwiększa także obszar badań mikrobiologicznych. Dzięki tym inwestycjom Adamed chce z sukcesem konkurować i budować swój brand na świecie, zwiększając stabilność firmy oraz zapewniając bezpieczeństwo lekowe Polski.
– Inwestycje w rozwój i innowacje to jeden z głównych filarów strategii Adamed Pharma, który od 2001 r. przeznaczył na ten cel już ponad 2,2 mld złotych. Zgodnie z naszą misją: „Odpowiadamy na kluczowe wyzwania współczesnej medycyny”, którymi są choroby przewlekłe, w tym przewlekłe choroby dróg oddechowych – rocznie umiera na nie ok. 4 mln ludzi i jest to trzecia główna przyczyna zgonów na świecie. Jako firma podjęliśmy decyzję wejścia w nowe technologie i prowadzenia intensywnych prac nad rozwojem produktów wziewnych i dedykowanych im inhalatorów. Powiększyliśmy także dotychczasowy obszar badań mikrobiologicznych, którego wydajność zwiększy się 4-krotnie – powiedziała dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, Przewodnicząca Rady Nadzorczej i współwłaścicielka Adamed Pharma.
Czytaj też:
Katarzyna Dubno: Brak dostępu do leków to może być groźna broń
– To dla nas kolejny krok naprzód – zarówno w kontekście rozwoju nowych technologii jak i zwiększania ilościowego oferty produktowej naszych leków. W ten sposób odpowiadamy na rosnące potrzeby pacjentów oraz systemu ochrony zdrowia.
To trudna decyzja inwestycyjna, ze względu na sytuację geopolityczną kraju, ciągle rosnące koszty pracy, surowców, energii, a także obciążenie kosztami związanymi z nowymi legislacjami. Chcąc się jednak rozwijać musimy inwestować w nowe technologie, aby móc z sukcesem konkurować na innych rynkach jednocześnie poprawiając bilans handlu zagranicznego kraju. Jako odpowiedzialna firma ze 100 proc. polskim kapitałem, dbamy o bezpieczeństwo lekowe Polski, co w obecnej sytuacji geopolitycznej ma szczególne znaczenie. Ponosimy jednak ogromne ryzyko – dodała.
Oficjalne otwarcie nowych laboratoriów odbyło się 22 listopada na terenie Centrum Produkcyjno-Logistycznego w Pabianicach. Uroczystości towarzyszyła prezentacja założeń strategicznych i długofalowych kierunków rozwoju Adamed Pharma w obszarze m.in. pulmonologii, symboliczne przecięcie wstęgi oraz wizyta w nowych laboratoriach.
Odpowiedź na problemy zdrowotne społeczeństwa
Jednym z największych wyzwań dla systemu ochrony zdrowia jest starzejące się społeczeństwo i rosnąca liczba zachorowań na choroby układu oddechowego. Już obecnie ponad miliard osób dotkniętych jest tymi schorzeniami. Problem ten narasta, a to, jak ciężkie są konsekwencje takich chorób, pokazała pandemia koronawirusa.
W odpowiedzi na te wyzwania Adamed Pharma podjął decyzję o inwestycji w nową ścieżkę badawczo-rozwojową. Nowe przestrzenie o powierzchni około 550 m2 i wartości ok. 60 mln złotych umożliwią naukowcom firmy prowadzenie działań z zakresu formulacji, analityki i rozwoju inhalatorów. Projekt, na ten moment, zakłada wewnętrzny rozwój projektów badawczo-rozwojowych z zakresu leków wziewnych po to, by w dalszych etapach rozszerzyć się o inwestycję w wewnętrzne moce produkcyjne, które posłużą do produkcji i sprzedaży tego rodzaju produktów (pochodzących z własnego rozwoju i wytwarzania). Do 2030 r. firma planuje przeznaczyć łącznie niemal 500 mln złotych na rozwój i budowę infrastruktury dla leków wziewnych. To długofalowe inwestycje, gdyż pierwsze produkty z tego rozwoju mają szansę wejść na rynek w 2031 r.
– W laboratorium rozwoju leków wziewnych prowadzone będą prace nad dwoma typami produktów – jednodawkowymi produktami inhalacyjnymi DPI oraz wielodawkowymi produktami inhalacyjnymi MDPI. Do rozwoju nominowaliśmy produkty o największym potencjale rynkowym i klinicznym w terapii astmy oraz przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP) – mówi Anna Terlecka, Dyrektor Badań i Rozwoju, Członek Zarządu Adamed Pharma.
– Proces rozwoju i wytwarzania produktów wziewnych jest niezwykle skomplikowany i długotrwały – wymaga ścisłego przestrzegania standardów regulacyjnych i dokładnych badań każdej zmiany w formulacji, wielkości cząstek czy konstrukcji urządzenia służącego do aplikacji leku. Badania kliniczne muszą wykazać, że lek dostarczany przez inhalator jest bezpieczny i skuteczny. Konieczne są więc badania nad biodostępnością i efektywnością dostarczania leku do płuc. Podjęcie się rozwoju tego typu leków jest bardzo dużym wyzwaniem – dlatego dołożyliśmy wszelkich starań, aby nasze nowe laboratorium umożliwiło nam prace na jak najwyższym poziomie – dodaje Anna Terlecka.
Działania prowadzone w laboratorium rozwoju leków wziewnych wiążą się z pracą z substancjami toksycznymi klasy OEB 4-5. Dlatego nowe przestrzenie badawcze zostały stworzone z myślą o zapewnieniu najwyższych standardów bezpieczeństwa pracowników. Zastosowano w nich zaawansowane systemy ochrony, w tym technologie pozwalające na bezpieczne operowanie substancjami wysokotoksycznymi, odpowiednią wentylację, kontrolę dostępu oraz specjalistyczne środki ochrony indywidualnej.
Badania mikrobiologiczne
Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na nowe produkty, Adamed Pharma zwiększył także laboratorium mikrobiologiczne. Ta inwestycja o wartości ok. 20 mln zł obejmuje ponad dwukrotnie większą przestrzeń od zajmowanej obecnie, dzięki czemu możliwości oznaczeń zwiększą się 4-krotnie.
Laboratorium mikrobiologiczne ma strefy czystości farmaceutycznej: czystą, szarą i czarną, z komorami laminarnymi w strefie czystej. Wszystkie pomieszczenia zaprojektowano zgodnie z zasadą jednokierunkowego przepływu materiałów i personelu, co zapewnia wysokie standardy higieny i bezpieczeństwa. Oprócz tego laboratorium jest wyposażone w zdigitalizowany system zarządzania procesami.
– Laboratorium mikrobiologiczne Adamed Pharma zajmuje się badaniem czystości mikrobiologicznej różnych postaci leków, materiałów wyjściowych oraz środowiska produkcyjnego. Opracowuje i waliduje metody badania czystości mikrobiologicznej, przygotowując pełną dokumentację do procesów rejestracyjnych. Nowe laboratorium mikrobiologiczne znacząco zwiększa nasze możliwości oznaczeń i jest odpowiedzią na potrzeby firmy związane z rosnącą liczbą badań czystości mikrobiologicznej. Jest pierwszym krokiem do rozbudowy mocy produkcyjnych i pozwoli nam skuteczniej odpowiadać na potrzeby pacjentów – mówi dr n. ekon. Bartłomiej Rodawski, Dyrektor Operacyjny, Członek Zarządu Adamed Pharma.