Po analizie sytuacji i zaczerpnięciu opinii ekspertów kwota rekompensaty wyniosła 222 800 – przekazał rzecznik na swojej stronie. Podkreśla, że wysokość odszkodowania jest ogromna, jednak „znajduje swoje uzasadnienie w okolicznościach medyczno-prawnych”.
Za co najwyższe odszkodowanie?
RPP informuje, że wnioskodawca został przyjęty do szpitala na planową operację kolana. W trakcie zabiegu doszło do zakażenia operowanego miejsca, a już w czwartej dobie po operacji pojawiły się objawy stanu zapalnego i zaburzenia gojenia rany. Mimo niepokojących sygnałów pacjenta wypisano do domu. Po dwóch dniach, w znacznie gorszym stanie, ponownie trafił do szpitala. Z powodu braku odpowiedniej profilaktyki i opóźnionego leczenia konieczne było przeprowadzenie trzech operacji naprawczych, a ostatecznie amputacja uda.
Rzecznik wyjaśnia, że omawianej sprawie doszło do zdarzenia medycznego polegającego na:
- braku diagnostyki mikrobiologicznej w odpowiednich momentach (tj. przed rozpoczęciem antybiotykoterapii empirycznej, co utrudniło identyfikację patogenu i opóźniło wdrożenie odpowiedniej terapii),
- zakażeniu miejsca operowanego (uchybienia w procedurach aseptyki i monitorowania ran pooperacyjnych),
- późniejszym wtórnym zakażeniu Pacjenta biologicznym czynnikiem chorobotwórczym z powodu długotrwałej hospitalizacji, wielokrotnej antybiotykoterapii oraz współistniejących chorób przewlekłych.
W sumie pacjent odbył kilka hospitalizacji oraz aż 6 interwencji chirurgicznych. Stał się osobą niepełnosprawną, co przyczyniło się w znacznym stopniu do otrzymania świadczenia kompensacyjnego powyższej wielkości.
20 mln na rekompensaty
W połowie kwietnia RPP informował, że od początku funkcjonowania Funduszu, przyznano ponad 19 mln złotych dla 318 osób, z czego 99 proc. pacjentów i wnioskodawców zaakceptowało świadczenie. Średnia wysokość przyznanego świadczenia wyniosła ponad prawie 61 tys. zł.
Do tej pory najwyższą sumą odszkodowania było 202 971 zł. Dotyczyło pacjenta, u którego wskutek nieprawidłowego postępowania diagnostycznego, opóźniono rozpoznanie guza krtani o ponad 15 miesięcy. Chory miał problemy z chrypką, chrapaniem oraz swobodnym oddychaniem. W czasie leczenia operacyjnego przerostu migdałka gardłowego i przegrody nosowej operator nie wykonał dokładnej oceny krtani. Opóźnienie w wykryciu nowotworu spowodowało konieczność całkowitego usunięcia tego narządu, a w konsekwencji całkowitej utraty mowy.
Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych przy Rzeczniku Praw Pacjenta umożliwia szybkie uzyskanie rekompensaty bez konieczności prowadzenia długotrwałego procesu sądowego. Fundusz działa od września 2023 r.
O rekompensatę (świadczenie kompensacyjne) mogą się ubiegać poszkodowani pacjenci lub ich bliscy w przypadku śmierci chorego. Odszkodowanie może być przyznane w trzech sytuacjach. Chodzi o „zdarzenie medyczne – zaistniałe w trakcie udzielania lub w efekcie udzielenia bądź zaniechania udzielenia świadczenia zdrowotnego:
- zakażenie pacjenta biologicznym czynnikiem chorobotwórczym,
- uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia pacjenta,
- albo śmierć pacjenta,
którego z wysokim prawdopodobieństwem można było uniknąć w przypadku udzielenia świadczenia zdrowotnego zgodnie z aktualną wiedzą medyczną albo zastosowania innej dostępnej".
Czytaj też:
Te choroby uprawniają do orzeczenia o niepełnosprawności. Lista jest długa