Konferencja zainaugurowała Dni Osób z Niepełnosprawnościami obejmujące wiele spotkań i wydarzeń. Dziś rozmawiano o dobrych praktykach w zakresie aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami oraz o dostępnych formach wsparcia. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele administracji rządowej, instytucji rynku pracy, organizacji pozarządowych i środowisk eksperckich.
Mogą być aktywni zawodowo
Jak zauważył członek zarządu ZUS Mariusz Jedynak, aktywizacja zawodowa ma szczególne znaczenie m. in. ze względu na demografię.
Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń podkreślił, że kierowanie środków do osób z niepełnosprawnościami to nie tylko koszt, ale także inwestycja. W jego biurze ruszył projekt zatrudnienia wspomaganego. W ciągu kilku lat umożliwi on pracę kilkunastu tysiącom osób, przede wszystkim z niepełnosprawnością intelektualną.
– Chciałbym, żeby osoby z niepełnosprawnościami przestały być trudnymi klientami i pracownikami, ale stały się potencjałem. Technologia, którą mamy, sprawia, że wiele takich osób może być aktywnych zawodowo i może dzisiaj żyć w pełni – dodał Łukasz Krasoń.
Czytaj też:
Wyższe jednorazowe odszkodowanie z ZUS-u. Jest kilka warunków
Prawie 3 mln osób z orzeczeniami
Na koniec 2024 r. w Polsce aktywnych zawodowo było ok. 553 tys. osób z niepełnosprawnościami, podczas gdy ogólna liczba osób z orzeczeniem o niepełnosprawności wynosiła ok. 2,9 mln. Wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami wyniósł ok. 19 proc.
Liczba osób, które pobierają renty z tytułu niezdolności do pracy, wyniosła 618,3 tys. na koniec 2021 r. i spadła do 505 tys. w 2024 r. Według najnowszych danych ZUS obecnie jest takich osób 496,9 tys.
Żyć i rozwijać się
Pracodawcy, którzy zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami, często zyskują lojalnego i zaangażowanego pracownika, który wnosi do zespołu nową perspektywę i wartość. – Dzisiejsza konferencja to ważny moment. Tym, co nas łączy, jest wspólna troska o to, by każdy człowiek, niezależnie od trudności, z jakimi przyszło mu się zmagać, mógł żyć, pracować i rozwijać się na miarę swojego potencjału – powiedziała prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Małgorzata Lorek.
Konferencja, podczas której zostało podpisane partnerstwo Inclu(vi)sion z Fundacją Aktywizacja, otwiera cykl wydarzeń w ramach Dni Osób z Niepełnosprawnościami w ZUS. Będą one trwały aż do końca czerwca. W całym kraju odbędą się liczne spotkania z udziałem ekspertów, przedstawicieli lokalnych organizacji oraz instytucji wspierających osoby z niepełnosprawnościami.
Czytaj też:
ZUS ostrzega przed oszustami. Próbują pozyskać dane