13 września wiceminister Marek Kos zaprezentował zmiany na liście leków refundowanych, które zaczną obowiązywać od 1 października. Na nowej liście znalazły się 52 nowe wskazania. O skomentowanie nowej listy poprosiliśmy Mateusza Oczkowskiego, wicedyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji, przewodniczącego Komisji Ekonomicznej Ministerstwa Zdrowia.
Wicedyrektor Mateusz Oczkowski: W tym roku udało się udostępnić 135 nowych cząsteczkowskazań. Lista październikowa jest bardzo szeroka, mamy na niej 52 nowe wskazania. Wśród nich jest wiele ważnych zmian.
Najważniejsze zmiany – moim zdaniem – dotyczą poziomu technologicznego, jaki zagwarantowaliśmy: na liście pojawiły się dwie terapie CAR-T oraz trzy przeciwciała bispecyficzne (dwuswoiste). Jest to praktycznie najwyższy poziom innowacyjności, jaki możemy obecnie zagwarantować pacjentowi. W sposób szczególny zostały zaopiekowane potrzeby pacjentów hematoonkologicznych.
Nowe terapie CAR-T będą mogły być stosowane w ostrej białaczce limfoblastycznej. Jest to uzupełnienie brakującego wskazania, ponieważ do tej pory terapia CAR-T w tej chorobie była refundowana do 26. roku życia (innym preparatem). Nie było możliwości leczenia pacjentów powyżej 26 lat (powodem była taka rejestracja wcześniej refundowanego preparatu – przyp. red.). Obecnie pacjenci będą mogli otrzymać terapię CAR-T niezależnie od wieku.
Czytaj też:
Nowe leki dla pacjentów od października. Przejrzeliśmy listę
Druga terapia CAR-T na październikowej liście dotyczy leczenia chłoniaka z dużych komórek B (DLBCL). Do tej pory w tym wskazaniu leczenie było możliwe od trzeciej linii; teraz będzie to możliwe już w drugiej linii: będą to pacjenci w lepszym stanie, mający większą szansę na wyleczenie. Zdecydowaliśmy się na taki krok, ponieważ NFZ wykonał raport skuteczności terapii CAR-T: wielu pacjentów otrzymywało tę terapię, będąc już w ciężkim stanie, część pacjentów umierała.
Po to, by zwiększyć skuteczność, lepiej jest leczyć pacjentów na wcześniejszym etapie: jest wtedy większa szansa na wyleczenie.
Na liście refundacyjnej są też trzy terapie bispecyficzne. Dwie (glofitamab i encorytamab) są stosowane w terapii DLBCL. Pojawiło się też przeciwciało bispecyficzne w leczeniu szpiczaka (teclistamab – od czwartej linii leczenia).
Gdybym miał wskazać kolejne ważne potrzeby pacjentów, które będą „zaopiekowane” od października, to na pewno jest to immunoterapia (durwalumab) w raku dróg żółciowych.
To terapia bardzo oczekiwana przez środowisko ekspertów, znalazła się na drugim miejscu listy TOP ONKO 2024.
Oczekiwaną terapią jest też afosfataza alfa – czyli lek stosowany w chorobie ultra rzadkiej – hipotosfatazji u dzieci. Wiele na ten temat odbywało się konferencji, obradował też parlamentarny zespół.
Pracowaliśmy nad najlepszą opcją cenową, ponieważ preparat jest bardzo kosztowny. Muszę jednak powiedzieć, że czekaliśmy prawie 8 lat, zanim firma zdecydowała się rozpocząć proces refundacyjny w Polsce (lek został zarejestrowany w 2015 roku przez FDA).
Czytaj też:
Pacjenci z hipofosfatazją łączą siły. „Nikt nie jest sam w walce z chorobą”
Ważne są również kolejne zmiany w leczeniu SMA (rdzeniowego zaniku mięśni). Dotyczą one terapii risdiplamem (lek doustny). Zlikwidowane zostały różnice pomiędzy terapiami w kwalifikacji pacjentów do leczenia (np. dotyczące wieku). Obecnie rodzice dziecka, w rozmowie z ekspertem zespołu koordynacyjnego, będą mogli wybierać terapie.
Istotne zmiany dotyczą leków stosowanych w psychiatrii: chodzi o pacjentów dorosłych oraz pediatrycznych i stosowanie leków poza wskazaniami (off label). Generalnie wszystkie starsze leki w psychiatrii nie miały zarejestrowanego wskazania do leczenia dzieci. Po to, żeby zagwarantować pacjentom leczenie, a lekarzom usprawnić proces wypisywania recept, zdecydowaliśmy się rozszerzyć wskazania: dotyczy to aż 19 substancji.
Ważną kwestią jest też rozszerzenie wskazań refundacyjnych dla opiodów: dostosowujemy się do wytycznych klinicznych. Do tej pory np. gdy pacjent cierpiał z powodu bólu, ale nie miał nowotworu złośliwego, tylko nowotwór niezłośliwy lub inną jednostkę chorobową, był problem z refundacją leków opioidowych. Obecnie te wskazania będą rozszerzone. Cała lista obowiązująca od października jest naprawdę bardzo długa.
Wszystkie zmiany, które będą obowiązywać od października, są dostępne na stronie Ministerstwa Zdrowia.
Czytaj też:
Rak nie wybacza straty czasu. Eksperci: Bez precyzyjnej diagnozy nie wolno zaczynać leczenia