To odpowiedź na publikację, w której napisano, że 90 tańszych leków nie znalazło się na kwietniowej liście, mimo pozytywnej opinii Komisji Ekonomicznej. Zdaniem gazety nie zatwierdził ich w systemie wiceminister zdrowia Marek Kos.
MZ wyjaśnia sprawę refundacji
Resort zdrowia na swojej stronie przedstawił zasady dotyczące procesu zatwierdzania i publikowania list refundacyjnych.
MZ wyjaśnia, że obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazów refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych są ogłaszane raz na trzy miesiące w dzienniku urzędowym ministra właściwego do spraw zdrowia co najmniej na 14 dni przed dniem, na który ustala się przedmiotowe wykazy. Nowe wykazy wchodzą w życie zawsze w styczniu, kwietniu, lipcu i październiku danego roku.
„Wejście leku na listę refundacyjną poprzedzone jest negocjacjami cenowymi między Ministerstwem zdrowia a podmiotem odpowiedzialnym. Negocjacje prowadzi Komisja Ekonomiczna kilka dni w każdym tygodniu. Spotkania negocjacyjne w sprawie ustalenia warunków cenowych odbywają się nawet trzy razy dla jednego produktu” – pisze resort i dodaje, że w ubiegłym roku prowadził prawie 7800 różnego rodzaju postępowań refundacyjnych, kończących się wydaniem decyzji administracyjnej.
Resort pisze dalej, że „ze względu na nieprzerwany charakter pracy Komisji Ekonomicznej, podejmowane Uchwały są zarówno pozytywne jak i negatywne, i dotyczą kolejnych leków także w okresie publikacji obwieszczenia, co nie jest równoznaczne z uwzględnieniem danego leku na najbliższym wykazie Ministra Zdrowia”. Z tego powodu obwieszczenie refundacyjne nie może zakończyć się uwzględnieniem każdego postępowania refundacyjnego, które przeszło etap Komisji Ekonomicznej, a miało miejsce w krótkim okresie poprzedzającym publikację listy. Jedynym sposobem, który by to gwarantował, byłoby zatrzymanie prac Komisji Ekonomicznej na co najmniej trzy tygodnie przed ogłoszeniem obowiązującego wykazu leków refundowanych, co z oczywistych względów nie powinno mieć miejsca.
Wniosek rozpatrywany jest 180 dni
Resort wyjaśnia, że terminy postępowań refundacyjnych są regulowane przez ustawę o refundacji.
- Wnioski o objęcie refundacją: Termin rozpatrywania wniosku wynosi 180 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku.
- Wnioski o podwyżki cen zbytu: Termin rozpatrywania wniosku wynosi 90 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku.
- Wnioski o skrócenie okresu obowiązywania decyzji refundacyjnej: Termin rozpatrywania wniosku wynosi 60 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku.
- Wnioski kontynuacyjne: Wnioskodawca ma obowiązek złożyć wniosek kontynuacyjny najpóźniej na 180 dni przed wygaśnięciem dotychczasowej decyzji o objęciu refundacją.
Ustawowo wprowadzony jest warunek rozpatrywania wniosków zgodnie z kolejnością wpływu, który dodatkowo zapewnia równe traktowanie podmiotów partycypujących w systemie – zaznacza MZ.
Transparentne postępowania
Resort wyjaśnia, że dążąc do zwiększenia transparentności postępowań, regularnie udostępnia w przestrzeni publicznej szczegółowe informacje w zakresie prac Komisji Ekonomicznej, dostępne na stronie Ministerstwa Zdrowia.
Dostępne są raporty z posiedzeń Komisji Ekonomicznej w zakresie nazw produktów, rodzaju wniosków, wnioskodawców, rodzaju i terminie podjętej uchwały. W zakładce harmonogramy negocjacji Komisji Ekonomicznej dostępne są dodatkowo informacje w zakresie nazw produktów, rodzaju wniosków, wnioskodawców i terminów negocjacji. Tym samym każda osoba może określić liczbę wniosków, których dotyczy przedmiotowe zapytanie.
MZ tłumaczy także, że w wielu przypadkach jedna decyzja refundacyjna inicjuje konieczność wydania niejednokrotnie kilku innych decyzji administracyjnych – skróceń, objęć dla pozostałych wskazań off-label z nową ceną lub zmian zgodnie z procedurą administracyjną dla warunków w poufnych instrumentach dzielenia ryzyka.
Samo rozstrzygnięcie Ministra Zdrowia nie generuje automatycznie decyzji refundacyjnych, tak samo opracowanie obwieszczenia nie jest procesem zautomatyzowanym – podsumowuje resort.
Czytaj też:
„To jedyny taki nowotwór”. Duże zmiany od 1 kwietnia dla kobiet