Większość stałych zębów po urazie można uratować, jeśli zna się właściwe zasady postępowania. O tym, co zrobić w przypadku dwóch najczęściej występujących urazów, czyli jeżeli dojdzie do złamania korony zęba i – jeżeli dojdzie do zwichnięcia całkowitego (potocznie nazywając – wybicia zęba) mówiła podczas konferencji "Polka w Europie: Medycyna 2024 – leczyć bezpiecznie i efektywnie!" dr n. med. Agnieszka Wal – Adamczak, prezes Polskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej.
Złamanie lub zwichnięcie (wybicie) zęba
– W przypadku złamania należy włożyć odnaleziony fragment zęba do płynu fizjologicznego (ewentualnie mleka) i dostarczyć do gabinetu dentystycznego – mówi dr n. med. Agnieszka Wal – Adamczak. – W przypadku zwichnięcia całkowitego (wybicia) najlepsze rokowania będą wtedy, kiedy na miejscu zdarzenia, trzymając ząb za koronę, spłuczemy go w płynie fizjologicznym (lub mleku) i spróbujemy replantować, czyli natychmiast włożyć do zębodołu. Jeżeli to jest niemożliwe, jedziemy z pacjentem i z zębem (włożonym do płynu fizjologicznego lub mleka) do gabinetu stomatologicznego.
Edukacja nie tylko w Dzień Urazów Zębów
Wyniki badań epidemiologicznych wskazują, że 25 proc. dzieci w okresie uzębienia mlecznego doświadcza urazów zębów mlecznych. Wśród pacjentów z zębami stałymi to jest grupa 33 proc. 21 września po raz pierwszy obchodzony był Międzynarodowy Dzień Urazów Zębów. To święto zostało ogłoszone przez stowarzyszenie IADT (International Association of Dental Traumatology), które powstało 35 lat temu. Motto działania IADT to przede wszystkim: uczyć, edukować wszystkich, wszędzie, na każdy możliwy sposób. IADT promuje Dental Tramal Guide – przewodnik dla lekarzy, który zawiera wszystkie aktualne informacje dotyczące zarówno diagnozowania, jak i leczenia oraz kontrolowania dzieci, które doświadczyły urazów.
Inne narzędzie edukacyjne to aplikacja akredytowana przez IADT: Tooth SOS. Znajdują się tam dwie zakładki – jedna dedykowana jest świadkom wydarzenia, podpowiada, co w jakiej sytuacji należy zrobić. Druga adresowana jest do dentystów.