O ograniczeniach informuje Główny Inspektor Sanitarny zgodnie z notą otrzymaną z Ambasady Republiki Ekwadoru w Austrii.
Szczepienia przeciwko chorobie tropikalnej
12 maja władze Ekwadoru wprowadziły wymóg przedstawienia międzynarodowego świadectwa szczepienia przeciwko żółtej gorączce przy wjeździe do tego kraju.
Wymaganie to dotyczy następujących grup osób:
- podróżnych, którzy są obywatelami lub rezydentami Peru, Kolumbii, Boliwii i Brazylii,
- podróżnych dowolnej narodowości lub miejsca zamieszkania, którzy spędzili ponad 10 dni w tranzycie lub odwiedzili ww. kraje przed wjazdem do Ekwadoru.
Zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi (IHR 2005) certyfikat szczepienia musi wskazywać, że szczepionka została otrzymana co najmniej 10 dni przed podróżą.
Działanie władz Republiki Ekwadoru ma na celu wzmocnienie zapobiegania i kontroli rozprzestrzeniania się wirusa żółtej gorączki w Ekwadorze, który jest krajem endemicznym dla tej choroby. Szczególne ryzyko narażenia na zachorowanie na żółtą gorączkę dotyczy regionów w ekwadorskiej Amazonii: Sucumbíos, Orellana, Napo, Pastaza, Morona Santiago i Zamora Chinchipe.
Żółta gorączka – co to za choroba?
Żółta gorączka to choroba wirusowa o ostrym przebiegu (gorączka krwotoczna) i wysokim wskaźniku śmiertelności w przypadku ciężkiej postaci choroby. Występujące w krajach Afryki Subsaharyjskiej oraz państwach ameryki Środkowej i Południowej (od Panamy po północne części Argentyny). Choroba ta nie występuje w Azji.
Do zakażenia człowieka dochodzi na skutek ukąszenia komarów należących do wybranych gatunków, będących wektorami wirusa żółtej gorączki.
Żółta gorączka przebiega w dwóch fazach. Po okresie inkubacji trwającym od 3 do 6 dni pojawiają się objawy takie jak gorączka, dreszcze, silne bóle głowy, pleców i uogólnione bóle mięśniowe, nudności, uczucie zmęczenia, osłabienia. Okres ten trwa kilka dni i zwykle po tym czasie objawy ustępują. Po przerwie mogą pojawić się kolejne objawy związane z fazą toksyczną choroby, w której może dochodzić do wystąpienia krwotoków, żółtaczki, ciężkie przypadki przebiegają także ze wstrząsem czy objawami ze strony układu nerwowego takimi jak: drgawki, śpiączka, splątanie.
Jak się chronić?
Jedynym pewnym sposobem zabezpieczenia się przed zachorowaniem na żółtą gorączkę jest poddanie się szczepieniu przeciwko tej chorobie.
Zgodnie z aktualnymi rekomendacjami Strategicznej Grupy Doradczej Ekspertów WHO ds. Szczepień (SAGE) podawanie dawek przypominających szczepionki przeciw żółtej gorączce nie jest konieczne. Szczepienie podstawowe (1 dawka) zapewnia wieloletnią ochronę przed zachorowaniem. Przeciwwskazaniem do szczepienia są: wiek do 9. miesiąca życia, ciąża, poważne uczulenia na białko jaja kurzego oraz poważne niedobory odporności.
Czytaj też:
Niepożądane odczyny poszczepienne – jak często występują?Czytaj też:
Udało się wyeliminować chorobę obecną od kilku tysięcy lat