Akcja potrwa do 18 kwietnia. W jej ramach można wykonać m. in.:
pomiary najważniejszych parametrów – ciśnienia tętniczego, saturacji, wzrostu, składu i masy ciała w samoobsługowych kioskach profilaktycznych w oddziałach wojewódzkich NFZ oraz na mobilnych analizatorach, instruktaż samobadania piersi i jąder na fantomach.
Czytaj też:
Kobiety otrzymują imienne zaproszenia. Mają wyznaczony termin i miejsce badania
Profilaktyka i porady
Każda osoba, która odwiedzi oddział wojewódzki NFZ, może:
- dowiedzieć się o programach profilaktycznych, w tym o programie profilaktyki raka szyjki macicy, w skład którego wchodzą test HPV HR oraz cytologia na podłożu płynnym
- poznać założenia nowego programu profilaktycznego „Moje Zdrowie”
- skonsultować się z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia NFZ.
Osoby zainteresowane zdrowym stylem życia i zbilansowanym żywieniem mogą skorzystać z porad dietetyków, którzy na podstawie informacji z portalu Diety NFZ podpowiedzą, jak w okresie wiosennym komponować zdrowe i pełnowartościowe posiłki.
Zalecą nie tylko badania
Kalendarz profilaktyczny Akademii NFZ będzie wskazówką, z jakich bezpłatnych badań i szczepień można skorzystać. Podając płeć i wiek, otrzymamy kompletną informację na temat zalecanych badań i szczepień.
Ci, którzy planują w najbliższym czasie podróże do krajów UE, będą mogli odebrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Zainteresowani potwierdzą profil zaufany oraz otrzymają informacje na temat Internetowego Konta Pacjenta i aplikacji mojeIKP.
Szczegółowe informacje o wydarzeniach dostępne są na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ.
Czytaj też:
NFZ o nadwykonaniach z 2024 r. „Zapłaciliśmy za świadczenia nielimitowane i leki”
To tylko pięć minut raz w miesiącu
Samobadanie jąder to bardzo ważny element profilaktyki. Ponieważ ten nowotwór dotyczy głównie młodych mężczyzn, o samobadaniu powinni pomyśleć już w wieku dojrzewania. To tylko pięć minut badania wykonywanego raz w miesiącu.
Samobadania najlepiej wykonać podczas ciepłej kąpieli lub pod prysznicem, gdy mięśnie moszny są najbardziej rozluźnione. Jak je wykonać?
Każde jądro badaj osobno. Złap je przy pomocy obu dłoni. Pamiętaj, że jedno jest nieco mniejsze lub zwisa niżej.
Delikatnie przesuwaj jądro między palcami. Jądro powinno być gładkie. Podczas samobadania jąder nie powinieneś odczuwać żadnego bólu czy dyskomfortu.
Zapoznaj się uważnie z budową swoich jąder. W szczególności z powrózkiem nasiennym i najądrzem. Jeśli badanie jąder będziesz powtarzać regularnie, szybko poznasz swoje ciało i wyłapiesz wszelkie niepokojące zmiany.
Wyczuj najądrze i wykonuj badanie od dołu.
Szukaj niepojących zgrubień, podejrzanych wypukłości, zmian w wyglądzie, wielkości, kształcie lub w kolorze skóry.
Co powinno zaniepokoić przy badaniu i oględzinach jądra:
- bezbolesne powiększenie jądra, któremu może towarzyszyć zaczerwienienie skóry moszny,
- bezbolesna masa, która jest nieruchoma i trudno oddzielić ją od jądra,
- twardsze, cięższe lub obrzęknięte jądro,
- ból i dyskomfort w obrębie moszny,
- uczucie ciężaru w mosznie.
Zgrubienia, zmiany, wydzielina
Podczas samobadania piersi należy zwrócić uwagę na wyczuwalne zgrubienie w piersi, zmianę wielkości lub kształtu piersi, zmiany w wyglądzie skóry piersi, na towarzyszący bóle podczas samobadania, wydzielinę z brodawki i inne zmiany dotyczące brodawki oraz powiększenie węzłów chłonnych pachy. Nie każda zmiana występująca w piersi jest objawem nowotworu złośliwego, ale każda wymaga specjalistycznego badania diagnostycznego.