Firma Novo Nordisk zaprezentowała podczas Europejskiego Kongresu Otyłości (ECO – European Congress of Obesity) dane wykazujące, że w ciągu 3 pierwszych miesięcy od podjęcia leczenia, semaglutyd w dawce docelowej 2,4 mg zmniejszył o 37 proc ryzyko poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych (MACE) u dorosłych pacjentów z nadwagą lub otyłością i współistniejącymi chorobami sercowo-naczyniowymi, w porównaniu do placebo, stosowanych jako uzupełnienie standardowego leczenia. W ciągu pierwszych 6 miesięcy leczenia semaglutydem w dawce 2,4 mg ryzyko zgonu z przyczyn kardiologicznych zmniejszyło się o 50 proc, a ryzyko hospitalizacji lub konieczności udzielenia nagłej pomocy z powodu niewydolności serca, a także śmierci z przyczyn kardiologicznych, zmniejszyło się o 59 proc.
Oprócz skutecznej i trwałej redukcji masy ciała, jaką osiągnęli pacjenci z otyłością i chorobami sercowo-naczyniowymi stosującymi semaglutyd w dawce 2,4 mg w badaniu SELECT, nowa analiza danych z tego badania wykazała efekt protekcyjny przed ciężkimi zdarzeniami sercowo-naczyniowymi już na wczesnym etapie redukcji masy ciała (< 5%, które uważa się za istotne klinicznie), co wskazuje, że ochrona przed zdarzeniami sercowo-naczyniowymi wynikająca ze stosowania semaglutydu 2,4 mg, nie jest związana wyłącznie z redukcją masy ciała.
Pilnie potrzebne skuteczne metody leczenia
– Choroby sercowo-naczyniowe są powiązane z dwoma na trzy przypadkami śmierci u osób z otyłością. W obliczu rosnącej skali otyłości pilnie potrzebne są skuteczne metody leczenia. Analiza wyników istotnego badania SELECT – które wykazało, że semaglutyd w dawce 2,4 mg zmniejsza ryzyko wystąpienia ciężkich zdarzeń kardiologicznych u osób z nadwagą lub otyłością i wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym – wskazuje, że semaglutyd w dawce 2,4 mg zapewnia wczesną ochronę przed chorobami serca u tych pacjentów niezależnie od uzyskania klinicznie istotnego obniżenia masy ciała
– powiedział dr Jorge Plutzky, główny autor publikacji i kierownik Oddziału Profilaktyki Kardiologicznej w Brigham and Women's Hospital (Harvard Medical School, USA). – Semaglutyd w dawce 2,4 mg jest jedynym analogiem GLP-1, który wykazuje tak wczesny i szybki wpływ na redukcję ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, zapewniając korzyści już po pierwszych miesiącach leczenia, a nie po latach terapii. Podkreśla to istotną rolę tego leku w praktyce klinicznej i potrzebę zainicjowania leczenia semaglutydem w dawce 2,4 mg u pacjentów wysokiego ryzyka.
Czytaj też:
Magdalena Paradzińska: Otyłość to choroba, nie wybór
Najczęstsza przyczyna śmierci Polaków
Te nowe doniesienia powiększają nieustannie rosnącą bazę dowodów na skuteczność semaglutydu 2,4 mg w chorobach kardiometabolicznych i jego znaczenie, zarówno dla poszczególnych pacjentów, jak i dla całego społeczeństwa oraz systemu opieki zdrowotnej.
Wg danych Głównego Urzędu Statystycznego choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną śmierci Polaków i stanowią 36 proc wszystkich zgonów a wśród pacjentów z otyłością aż 70 proc umiera właśnie z ich powodu.
Otyłość zwiększa ryzyko rozwoju chorób o podłożu sercowo-naczyniowym stając się tym samym coraz większym wyzwaniem zdrowotnym. Rosnąca ilość zachorowań na otyłość wpłynie na wzrost populacji chorych, którzy będą dotknięci jednocześnie nadmierną masą ciała oraz chorobami sercowo-naczyniowymi. Odpowiednio wczesna interwencja w przypadku takich osób ma kluczowe znaczenie w kwestii redukcji ryzyka zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych w postaci zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu.
Czytaj też:
„To jest bieg z przeszkodami. Ale wiemy, jak je pokonać”
Otyłość i jej powikłania
Otyłość to przewlekła choroba, która wymaga długotrwałego leczenia. Wiąże się z wieloma poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi i skróceniem prognozowanej długości życia. Liczne powikłania otyłości obejmują m. in.: cukrzycę typu 2, przewlekłą chorobę nerek, niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby, nowotwory złośliwe, zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych (w tym zawał serca i udar mózgu), wysokie stężenie glukozy lub cholesterolu we krwi, podwyższone ciśnienie tętnicze czy przewlekły stan zapalny.
Czytaj też:
Słuchaj serca. Lecz otyłość
Badanie kliniczne SELECT
SELECT (Semaglutide Effects on Cardiovascular Outcomes in People with Overweight or Obesity) to randomizowane, podwójnie zaślepione, wieloośrodkowe badanie kliniczne, w którym grupa kontrolna otrzymywała placebo. Celem badania była ocena skuteczności semaglutydu w dawce 2,4 mg (w porównaniu do placebo), jako leku uzupełniającego standardową opiekę kardiologiczną, pod kątem zmniejszenia ryzyka MACE u pacjentów ze współistniejącymi chorobami sercowo-naczyniowymi oraz nadwagą lub otyłością bez cukrzycy. Okres obserwacji wynosił 5 lat. Do badania zakwalifikowano pacjentów w wieku co najmniej 45 lat z BMI przekraczającym lub równym 27 kg/m2.
Głównym celem badania klinicznego SELECT było wykazanie przewagi semaglutydu w dawce 2,4 mg nad placebo w odniesieniu do redukcji częstości występowania zdarzeń, na które składa się śmierć sercowo-naczyniowa, a także niezakończone zgonem zawał mięśnia sercowego i udar mózgu. Celem dodatkowym badania klinicznego było porównanie efektów działania semaglutydu w dawce 2,4 mg w stosunku do placebo pod kątem całkowitej śmiertelności, niewydolności serca, kardiologicznych czynników ryzyka powiązanych z metabolizmem glukozy, masą ciała i czynnością nerek. Rozpoczęte w 2018 roku badanie objęło 17 604 dorosłych pacjentów i było prowadzone w 41 krajach, w ponad 800 ośrodkach badawczych.
Dane z badania klinicznego SELECT zostały zaprezentowane podczas dorocznego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AHA – ang. American Heart Association) w listopadzie 2024 roku i opublikowane w New England Journal of Medicine (NEJM).