Na leczenie uzdrowiskowe, czyli do sanatorium, można pojechać ze skierowaniem wystawionym nie tylko przez Narodowy Fundusz zdrowia, ale także przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Odbywa się to w ramach tzw. prewencji rentowej. W tym przypadku ZUS pokrywa koszty rehabilitacji: leczenia, zakwaterowania i wyżywienia, a także koszty transportu, a dokładnie koszty dojazdu najtańszym środkiem komunikacji publicznej z miejsca zamieszkania do ośrodka rehabilitacyjnego i z powrotem.
Nie tylko z NFZ, ale też z ZUS
Sanatorium z ZUS daje szansę na szybszy wyjazd do uzdrowiska niż w przypadku sanatorium NFZ. Zamiast kilku, kilkunastu miesięcy czeka się kilka, kilkanaście tygodni.
– Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej od 1996 r. Co roku kilkadziesiąt tysięcy osób korzysta z bezpłatnego pobytu, zabiegów i zajęć w ramach tego programu. Tylko w 2023 roku z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS-u skorzystało ponad 48,4 tys. osób. Zdecydowanie częściej z możliwości poprawienia swojego stanu zdrowia korzystają kobiety. Stanowią 59 proc. wszystkich osób skierowanych na rehabilitację – mówiła Katarzyna Krupicka, rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Kto może skorzystać?
Z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej mogą skorzystać osoby, które są zagrożone niezdolnością do pracy, a jednocześnie rokują odzyskanie tej zdolności dzięki pobytowi w uzdrowisku.
Dodatkowo muszą spełniać jeden z poniższych warunków:
- są ubezpieczone w ZUS (pracują zawodowo),
- pobierają zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne,
- pobierają rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.
Z rehabilitacji można również skorzystać, jeśli:
- podczas kontroli zwolnienia lekarskiego lekarz orzecznik stwierdzi taką potrzebę,
- potencjalny kuracjusz stara się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Jak skorzystać z takiego leczenia?
Starania o wyjazd do sanatorium należy rozpocząć od wizyty u lekarza prowadzącego, który wypełni wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej (formularz PR-4). To może być lekarz pierwszego kontaktu albo specjalista. Następnie wniosek należy złożyć do ZUS-u, przesłać go za pośrednictwem poczty, może to też zrobić lekarz w formie elektronicznej.
Do wniosku należy dołączyć dokumentację medyczną z przebiegu leczenia. Kolejny krok to badanie przez lekarza orzecznika ZUS, który oceni czy po rehabilitacji w ośrodku chory ma szansę na odzyskanie zdolności do pracy.
Orzeczenie w sprawie rehabilitacji wydaje lekarz orzecznik ZUS:
- po przeprowadzeniu badania lub
- na podstawie zgromadzonej dokumentacji z leczenia.
Lekarz orzecznik ZUS może skierować na rehabilitację leczniczą nie tylko na wniosek lekarza, ale także podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym aktualnie przebywa chory.
W razie odmowy skierowania na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS na wniosek lekarza leczącego można wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS w ciągu 14 dni od otrzymania orzeczenia.
Te schorzenia uprawniają do rehabilitacji
Jak informuje ZUS, w systemie stacjonarnym (pobyt całodobowy w ośrodku rehabilitacyjnym) rehabilitacje przysługuje w przypadku schorzeń:
- narządu ruchu,
- narządu ruchu po wypadku (wczesna rehabilitacja powypadkowa),
- układu krążenia,
- układu oddechowego,
- psychosomatycznych,
- onkologicznych po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego,
- narządu głosu,
- ośrodkowego układu nerwowego;
W systemie ambulatoryjnym (codzienne dojazdy na rehabilitację w wyznaczonych godzinach) dotyczy to schorzeń:
- narządu ruchu,
- układu krążenia, w tym monitorowanego telemedycznie.
Czytaj też:
Od lipca sanatorium bardziej dostępne. Ministerstwo uprościło proceduryCzytaj też:
Sanatorium nie dla wszystkich. Te choroby dyskwalifikują