Aby doraźnie poprawić pamięć, nie trzeba uciekać się do leków czy suplementów. Wystarczy krótkotrwała aktywność fizyczna. Pokazały to najnowsze badania.
Chcesz poprawić pamięć? Ruszaj się
Naukowcy już wcześniej zauważyli, że umiarkowana lub intensywna aktywność fizyczna, jak m.in. szybki spacer, niezbyt szybkie bieganie czy jazda na rowerze, mogą pozytywnie wpłynąć na pamięć w krótkim okresie. Najnowsze badanie wykazało, że ten pozytywny efekt może utrzymywać się nawet do 24 godzin. Sprawdzili to badacze z University College London i Uniwersytetu Oksfordzkiego. Wyniki opublikowane zostały w International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity.
W badaniu uczestniczyło prawie 100 osób w wieku od 50 do 83 lat, które nosiły urządzenia monitorujące aktywność przez osiem dni, każdego dnia wykonywały też testy poznawcze. Aktywnością były m.in. taniec, wchodzenie po schodach lub spacer w parku.
Okazało się, że 30 minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej skutkowało lepszymi wyniki w testach pamięci przeprowadzanych dzień później. Poprawę zauważano zarówno w testach sprawdzających pamięć roboczą, jak i epizodyczną, czyli tą, która odpowiada za przypominanie sobie zdarzeń i faktów z bardziej odległej przeszłości.
Każde kolejne 30-minutowe ćwiczenie wiązało się z 2,2-proc. poprawą wyników pamięci epizodycznej następnego dnia i 5-proc. poprawą pamięci roboczej.
Pozytywne efekty trwają dłużej niż sądzono
Kierująca badaniem dr Mikaela Bloomberg z UCL Institute of Epidemiology and Health Care, powiedziała, że poprawa była skromna, ale zauważalna, częściowo dlatego, że zdolności poznawcze uczestników badań były na wysokim poziomie. „Po prostu nie było aż tak dużego pola do poprawy wyników testów” — powiedziała.
„Nasze ustalenia pokazują, że korzyści z aktywności fizycznej dla pamięci krótkotrwałej mogą trwać dłużej, niż wcześniej sądzono, prawdopodobnie do następnego dnia, a nie tylko kilka godzin po ćwiczeniach” — dodała, wyjaśniając, że aktywnością jest „wszystko, co przyspiesza tętno".
Ta zależność wynika m.in. z tego, że ćwiczenia fizyczne zwiększają przepływ krwi do mózgu i stymulują uwalnianie neuroprzekaźników, takich jak noradrenalina i dopamina, które wspomagają szereg funkcji poznawczych. Te zmiany neurochemiczne utrzymują się do kilku godzin po ćwiczeniach, ale mogą też trwać dłużej.
Z brytyjskich badań wynika także, że lepsze wyniki testów pamięci następnego dnia były też efektem mniejszej ilości czasu spędzonego pozycji siedzącej orz długości snu wynoszącej co najmniej sześć godzin.
„Wśród osób starszych utrzymanie funkcji poznawczych na wysokim poziomie jest ważne dla dobrej jakości życia, dobrego samopoczucia i niezależności. Dlatego pomocne jest zidentyfikowanie czynników, które mogą wpływać na zdrowie poznawcze na co dzień” – powiedział prof. Andrew Steptoe z UCL, jeden z autorów badania.
Czytaj też:
Wystarczy to robić dwa razy w tygodniu, a zmniejszy się ryzyko demencji