Nadmiar czerwonego mięsa w diecie może być czynnikiem ryzyka wielu chorób, m.in. sercowo-naczyniowych i nowotworowych. Okazuje się, że zbyt częste spożywanie tego rodzaju mięsa ma też negatywny wpływ na inne obszary naszego organizmu, jak choćby mózg.
Czerwone mięso przyspiesza starzenie się mózgu
Sprawdzili to naukowcy z trzech ośrodków naukowych w Massachusetts — Mass General Brigham, Uniwersytetu Harvarda i Massachusetts Institute of Technology.
Przeanalizowali dane z dwóch badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych w latach 1980-2023: Nurses' Health Study i Health Professionals Follow-Up Study. Sprawdzili związek między spożyciem czerwonego mięsa a występującymi później objawami demencji lub zaburzeniami funkcji poznawczych u ponad 133 tys. osób, których średnia wieku w punkcie wyjściowym wynosiła około 49 lat.
Wyniki ich analizy ukazały się w czasopiśmie Neurology.
Naukowcy wykazali, że osoby jedzące 25 proc. porcji (w badaniu przyjęto, że porcja to jest około 85 g) przetworzonego czerwonego mięsa dziennie — to równowartość dwóch plasterków bekonu, półtora plasterka mortadeli lub jednej parówki — miały o 13 proc. wyższe ryzyko rozwoju demencji niż osoby jedzące 10 proc. porcji czerwonego mięsa dziennie. W analizowaniu pogorszenia się funkcji poznawczych to ryzyko było o 14 proc. większe.
We wnioskach zaznaczyli, że zwiększone spożycie przetworzonego czerwonego mięsa wiązało się z przyspieszonym starzeniem się mózgu, co wpływało negatywnie na ogólne funkcje poznawcze i pamięć werbalną.
Osoby spożywające jedną lub więcej porcji czerwonego mięsa dziennie miały o 16 proc. wyższe ryzyko demencji niż osoby jedzące minimalne ilości przetworzonego czerwonego mięsa (mniej niż jedną dziesiątą porcji dziennie).
Czytaj też:
Naukowcy: Krótki sen jest szkodliwy dla mózgu. Jedna grupa powinna szczególnie uważać
Orzechy i warzywa strączkowe zamiast mięsa
Z kolei zastąpienie porcji czerwonego mięsa porcją orzechów i roślin strączkowych wiązało się z 19 proc. niższym ryzykiem rozwoju demencji, 21 proc. niższym ryzykiem pogorszenia się funkcji poznawczych i wolniejszym starzeniem się mózgu.
„Wytyczne związane ze zdrowym odżywianiem zwykle koncentrują się na ograniczaniu ryzyka chorób przewlekłych, takich jak choroby serca i cukrzyca, natomiast zdrowie mózgu rzadziej bywa przedmiotem analiz” – powiedział Dong Wang, jeden z autorów badania. „Mamy nadzieję, że nasze wyniki zachęcą do poważniejszego rozważania związku między dietą a zdrowiem mózgu” – dodał.
Zdaniem naukowców relacja między spożywaniem czerwonego mięsa a zwiększonym ryzykiem demencji może być związana z TMAO (N-tlenek trimetyloaminy), produktem ubocznym trawienia mięsa. Związek ten może wpływać na gromadzenie się w mózgu białek związanych mających wpływ na rozwój choroby Alzheimera.
Z kolei orzechy i rośliny strączkowe zawierają prebiotyki, które stymulują prace mikrobioty w jelitach, co z kolei zmniejsza produkcję TMAO.
Czytaj też:
Cztery proste ćwiczenia, które mogą zmniejszyć ryzyko demencji. Można je wykonać w domu