W Polsce z chorobą Parkinsona zmaga się około 100 tys. osób, rocznie diagnozuje się około 8 tys. przypadków. Choć kojarzona jest głównie ze starszymi osobami, to może dotknąć nawet 20-latków. Jak wyglądają objawy parkinsona?
Choroba Parkinsona – kilkadziesiąt objawów
Jak wyjaśnia Polskie Towarzystwo Neurologiczne, choroba Parkinsona jest chorobą neurodegeneracyjną, u której podłoża leży obumieranie komórek nerwowych w istocie czarnej mózgu, produkujących dopaminę. Dopamina to neuroprzekaźnik, który odpowiada za przesyłanie impulsów nerwowych, warunkujących prawidłową pracę mięśni, postawę i ruch.
– W chorobie Parkinsona stężenie dopaminy zmniejsza się, a w konsekwencji tego, impulsy w mózgu nie są odpowiednio przekazywane. Pojawiają się takie objawy, jak: spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni, niezgrabność ruchów, zubożona mimika, czy drżenie rąk. Objawy te często są mylone ze zmianami reumatycznymi, przebytym udarem mózgu, guzem mózgu czy depresją – wyjaśniał prof. dr hab. n. med. Jarosław Sławek, kierownik oddziału Neurologicznego i Udarowego Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku, GUMed, były prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
Choroba najczęściej kojarzona jest z deficytami związanym z mobilnością, aczkolwiek objawów pozaruchowych jest również bardzo wiele. W sumie neurolodzy mówią o ponad 40 objawach choroby.
Najwcześniejsze sygnały
Neurolodzy mówiąc o objawach choroby we wczesnym stadium najczęściej wymieniają:
- drżenie kończyn, palców, dłoni lub brody,
- zmiany w charakterze pisma,
- spowolnienie ruchów, często asymetryczne,
- zmiany w chodzie, powłóczenie nogą, problem z utrzymaniem równowagi.
Jednak objawy pozaruchowe mogą pojawiać się znacznie wcześniej. Zaburzenia węchu mogą wystąpić nawet lata przed właściwą diagnozą. Inne dolegliwości niezwiązane z mobilnością to:
- zaparcia,
- zaburzenia snu, krzyki podczas snu
- problemy ze wzrokiem,
- problem z utrzymaniem moczu i problem z erekcją u mężczyzn
- nietypowe objawy bólowe,
- pogorszenie nastroju lub depresja,
- zawroty głowy.
Schorzenie postępuje
Postępów choroby Parkinsona nie można zatrzymać ani tym bardziej cofnąć. Można jedynie spowolnić jej rozwój. W kolejnych etapach, poza nasileniem wcześniejszych, dochodzą kolejne objawy:
- garbienie się,
- problem z połykaniem,
- problemy z mówieniem,
- brak naturalnych, podświadomych ruchów ciała, jak gestykulacja czy mruganie,
- sztywność mięśni, która m.in. ogranicza mimikę,
- zaburzenia nastroju i zachowania,
- trudności z wykonywaniem codziennych czynności,
- zaburzenia poznawcze.
Czytaj też:
Eksperci: Coraz więcej Polaków ma problemy neurologiczneCzytaj też:
Pilne potrzeby neurologii na rok 2025. Co trzeci Polak zachoruje na którąś z chorób układu nerwowego