Międzykliniczny Ośrodek Leczenia Otyłości Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie uzyskał akredytację Europejskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością (European Association for the Study of Obesity – EASO) i oficjalnie dołączył do prestiżowej, międzynarodowej sieci EASO Collaborating Centres for Obesity Management – Paediatric – informuje na swojej stronie Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Otyłość u dzieci
Leczenie otyłości w wieku dziecięcym to wyzwanie wymagające holistycznego, interdyscyplinarnego podejścia – podkreśla CM UJ. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy od lat pracuje zgodnie z zasadą, że skuteczna terapia to nie tylko leczenie objawów, ale przede wszystkim edukacja, profilaktyka, wsparcie psychologiczne i zmiana stylu życia. Dąży do tego, aby każde dziecko i jego rodzina otrzymali pełne wsparcie na drodze do zdrowia i dobrej kondycji – dziś i w przyszłości.
Akredytacja Europejskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością to wyróżnienie przyznawane tylko tym ośrodkom, które spełniają rygorystyczne kryteria w zakresie jakości leczenia, wielospecjalistycznego podejścia oraz standardów organizacyjnych i naukowych, zgodnych z europejskimi rekomendacjami. Status Centrum Współpracującego EASO COM został przyznany lecznicy na lata 2025-2028. Oznacza to, że przez najbliższe trzy lata USD będzie oficjalnie uznawany za jeden z wiodących europejskich ośrodków specjalizujących się w kompleksowym leczeniu otyłości dziecięcej i młodzieżowej.
Krakowski ośrodek jednym z najlepszych w Europie
To potwierdzenie najwyższych standardów opieki nad pacjentami pediatrycznymi z nadwagą i otyłością oraz dowodem uznania dla zespołu ekspertów USD: lekarzy, dietetyków, psychologów i fizjoterapeutów, którzy każdego dnia pracują nad poprawą zdrowia i jakości życia swoich podopiecznych.
Przystąpienie do europejskiej sieci EASO COM daje szpitalowi możliwość aktywnego udziału w międzynarodowych projektach naukowych i klinicznych, współtworzenia wytycznych i standardów postępowania w zakresie leczenia otyłości dziecięcej, uczestnictwa w cyklicznych spotkaniach ekspertów z całej Europy, wymiany doświadczeń z najlepszymi ośrodkami klinicznymi i badawczymi w Europie, a także stałego podnoszenia jakości opieki medycznej i terapeutycznej oferowanej pacjentom placówki.
Czytaj też:
1000 dzieci przebadanych. Co czwarty przedszkolak z nadmiarem masy ciałaCzytaj też:
Światowej klasy specjalistka: Leczmy chorobę, nie „odchudzajmy” pacjenta