Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się informacja, że do konsultacji skierowano projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego limit przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym. Dokument zwiększa liczbę miejsc na studiach medycznych, po tym jak kilka uczelni uzyskało pozwolenie na nauczanie przyszłych lekarzy po pozytywnej ocenie Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA). Pięć podmiotów jednak zgody nie dostało.
Te uczelnie będą kształcić przyszłych lekarzy
Po ponownej kontroli Polskiej Komisji Akredytacyjnej, na podstawie decyzji Ministra Nauki następujące uczelnie uzyskały pozwolenie na rozpoczęcie roku akademickiego 2024/2025 na jednolitych studiach magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim:
- Akademia WSB (60 miejsc – studia stacjonarne)
- Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego (60 miejsc – studia stacjonarne)
- filia w Bielsku-Białej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (36 miejsc – studia stacjonarne, 17 miejsca – studia niestacjonarne)
- Politechnika Wrocławska (40 miejsc – studia stacjonarne)
To oznacza, że przyznano dodatkowo 196 miejsc na jednolite studia magisterskie stacjonarne w języku polskim na kierunku lekarskimi oraz 17 miejsc na studia niestacjonarne w języku polskim na kierunku lekarskim.
Czytaj też:
Rekrutacja na specjalizacje lekarskie. Gdzie są wolne miejsca?
Ponadto na nowootwartym kierunku w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu – Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, na którym mogą kształcić się osoby przygotowujące się do wykonywania zawodu lekarza dentysty, Minister Zdrowia oraz Minister Nauki zdecydowali o zwiększeniu liczby miejsc o 48 na jednolite stacjonarne studia magisterskie.
Ile miejsc na kierunkach lekarskich?
Nowelizacja rozporządzenia zmieniająca limit przyjęć sprawia, że na stacjonarnych i niestacjonarnych studiach magisterskich na kierunku lekarskim w roku akademickim 2024/2025 będzie 8256 miejsc, dodatkowo będzie 1839 miejsc na studiach prowadzonych w innym języku niż polski.
Natomiast limit miejsc na jednolite studia magisterskie stacjonarne i niestacjonarne w języku polskim na kierunku lekarsko-dentystycznym to 1122 miejsc, w przypadku studiów prowadzonych w innym języku niż polski to 288 miejsc.
Czytaj też:
Jakość kształcenia na nowych kierunkach lekarskich – znamy wyniki raportu
Limit przyjęć ogółem na studia w zbliżającym się roku akademickim wyniesie 11 505 miejsc
Te uczelnie nie dostały pozwolenia
Dokument mówi też o uczelniach, które nie otrzymały pozwolenia na kształcenie przyszłych lekarzy i dentystów. Są to:
-
Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
- Akademia Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I w Poznaniu
- Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi
- Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
- Uniwersytet w Siedlcach
W przypadku czterech pierwszych ośrodków, jak zaznacza Ministerstwo Zdrowia, „po ponownej kontroli Polskiej Komisji Akredytacyjnej, zdecydowano, że uczelnie nie przeprowadzą rekrutacji na I rok studiów na kierunku lekarskim”. Natomiast jeśli chodzi o ostatnią z wymienionych uczelni „proces oceny nie został formalnie zakończony, jednak eksperci PKA stwierdzili istotne uchybienia”.
Czytaj też:
Czy Polacy mogą żyć dłużej? Eksperci: Musimy pilnie odrobić stracony czas