Przy wsparciu Narodowego Instytutu Onkologii działa Studenckie Onko-Forum – organizacja zrzeszająca studentów medycyny oraz lekarzy stażystów. Prowadzi liczne działania mające na celu popularyzację onkologii jako specjalizacji przyszłości. Oferuje młodym medykom dostęp do wiedzy na temat nowych metod leczenia i badań naukowych oraz promuje rozwój międzynarodowych projektów badawczych.
– Stawiamy sobie za cel przedstawienie onkologii jako dziedziny oferującej nam – młodym – nieograniczone możliwości rozwoju zawodowego oraz realnego wpływu na zdrowie pacjentów – mówi Paulina Kalman, prezeska SOF, studentka 6. roku kierunku lekarskiego na WUM.
Studenci, lekarze, eksperci
W Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – PIB w Warszawie odbędzie się dziś konferencja „Kobiety w Onkologii”, organizowana przez Studenckie Onko-Forum. Wydarzenie gromadzi studentów medycyny, młodych lekarzy zafascynowanych onkologią oraz uznanych ekspertów z Polski i zagranicy.
Tegoroczna edycja koncentruje się na roli kobiet w onkologii – jako pacjentek, badaczek, lekarek, pielęgniarek oraz liderek opinii, których działania niejednokrotnie wyznaczają kierunki rozwoju tej specjalizacji.
Studenckie Onko-Forum poprzez organizowane wydarzenia chce przyciągnąć kolejne pokolenia adeptów medycyny.
- Podczas konferencji „Kobiety w Onkologii” uczestnicy będą mieli możliwość przyjrzenia się wyzwaniom i sukcesom w walce z nowotworami oraz posłuchania wykładowców, w tym wielu wyjątkowych kobiet, które swoją pracą i zaangażowaniem odmienią oblicze onkologii. My w przyszłości także chcemy mieć taką możliwość
– podkreśla Paulina Kalman.
O innowacjach i przyszłości onkologii
Podczas wydarzenia odbędą się prelekcje i panele dyskusyjne, które poprowadzą wybitne osobistości świata medycyny. Goście z Polski i z zagranicy przybliżą słuchaczom najnowsze badania oraz innowacyjne technologie stosowane w leczeniu chorób nowotworowych. Wśród omawianych zagadnień znajdą się tematy związane z profilaktyką, nowoczesnymi terapiami oraz wsparciem pacjentów i ich rodzin.
Narodowy Instytut Onkologii, przy którym działa SOF, angażuje się w organizację tego wydarzenia na wielu płaszczyznach. – Nasi doświadczeni specjaliści z ogromnym zaangażowaniem i dumą wspierają przyszłych onkologów, radioterapeutów czy chirurgów onkologicznych w ich rozwoju naukowym, ale i osobistym. Praca nad tym wydarzeniem w połączeniu ze studiami na uczelni medycznej i praktyką na szpitalnych oddziałach to naprawdę nie przelewki – wyjaśnia Monika Dzienyńska – Dyk, rzeczniczka prasowa Instytutu.
Wykłady, panele dyskusyjne, warsztaty
Konferencje odbywają się dwa razy do roku – w maju i listopadzie. Każda kolejna edycja przyciąga coraz ciekawszym programem. Tym razem uczestnicy będą mogli wysłuchać wykładów i wziąć udział w panelach dyskusyjnych poświęconych kluczowym zagadnieniom onkologicznym, a także w warsztatach. Goście specjalni – przedstawiciele Komitetu Młodych Onkologów ESMO podzielą się swoimi doświadczeniami.
Przewidziane są również wykłady poświęcone innowacjom w badaniach klinicznych, zdrowiu psychicznemu kadr medycznych, a także zabezpieczeniu płodności u osób chorych onkologicznie czy potrzebom pacjentów transpłciowych. Uczestnicy będą mieli okazję poznać nie tylko nowoczesne terapie, ale i historyczne aspekty onkologii – m. in. w wykładzie Marzeny Ożarek- Szilke o nowotworach w starożytnym Egipcie.
W laboratoriach, przy stołach operacyjnych, przy łóżkach chorych
Ważnym aspektem konferencji będzie ukazanie, jak rola kobiet wpływa na kierunek rozwoju onkologii. Badaczki i lekarki coraz częściej pełnią kluczowe funkcje w zespołach medycznych oraz badawczych, w istotny sposób przyczyniając się do postępu medycyny.
- Dla wielu z nich niezmiennie inspiracją jest Maria Skłodowska-Curie – Madame Curie – jak mówią o niej Francuzi, inspiruje kolejne pokolenia kobiet, które, poprzez swój wkład w rozwój nauki i medycyny, pielęgnują jej dziedzictwo. W Narodowym Instytucie Onkologii, który istnieje właśnie dzięki Marii, obserwujemy to każdego dnia w laboratoriach, przy stołach operacyjnych, przy łóżkach chorych
– podkreśla dr hab. n. med. Beata Jagielska – pierwsza kobieta – dyrektor NIO w jego blisko stuletniej historii.