W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów znalazł się Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. To kolejna nowelizacja tej ustawy. Tym razem chodzi o zapisy dotyczące centralnej e-rejestracji na świadczenia finansowane przez NFZ.
Centralna e-rejestracja na razie pilotażowo
Obecnie centralna e-rejestracja, czyli możliwość zapisywania się na wizytę drogą elektroniczną, jest prowadzona w ramach pilotażu. Podmioty mające umowę z NFZ mogą się zapisywać do programu od 26 sierpnia. Do początku grudnia dołączyło 40 jednostek. Ich listę można znaleźć na stronie pacjent.gov.pl.
Ten element cyfryzacji usług jest jednym z priorytetów Ministerstwa Zdrowia kierowanego przez Izabelę Leszczynę. – To jest jeden ze środków do celu, jakim jest skrócenie kolejek. E-rejestracja jest ważna po to, żebyśmy mogli się zapisać, sensownie odwoływać wizyty, na które nie możemy się zgłosić, żeby koordynatorzy pilnowali, by w systemie nie było niewykorzystanych okienek – mówiła minister kilka miesięcy temu.
W obecnie funkcjonującym systemie pacjent, który chce skorzystać ze świadczenia, może zapisać się tylko w jednej placówce. Nie może wpisać się na listę oczekujących w innej. To właśnie ma służyć unikaniu sztucznych kolejek.
Co w przyszłym roku?
Nowelizacja zakłada, że centralna e-rejestracja ruszy już na dobre w I kwartale przyszłego roku.
„Celem projektowanej ustawy jest wprowadzenie nowego, scentralizowanego systemu rejestracji na świadczenia opieki zdrowotnej oraz ustalanie kolejności ich udzielania za pomocą centralnej elektronicznej rejestracji” – czytamy w uzasadnieniu.
Początkowo będzie się można zapisać na wizytę do tych specjalistów, których obejmuje program pilotażowy. A więc „będzie miała zastosowanie tylko do wybranych świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w trybie ambulatoryjnym”.
Planuje się, by w 2025 r. centralną elektroniczną rejestracją objąć następujące świadczenia opieki zdrowotnej realizowane w ramach: kardiologii, onkologii i tomografii komputerowej, a także świadczenia opieki zdrowotnej realizowane w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy i programu profilaktyki raka piersi – piszą autorzy nowelizacji.
Planuje się, że katalog świadczeń opieki zdrowotnej i ich zakresów objętych centralną elektroniczną rejestracją będzie sukcesywnie rozszerzany.
Jak zapowiedział na początku listopada wicemister zdrowia Marek Kos, wszystkie świadczenia zostaną objęte centralną elektroniczną rejestracją w 2029 r.
Czytaj też:
Raport o CRM: nie uciekniemy od opieki skoordynowanej
Jak się zapisać?
Jak zaznaczają urzędnicy MZ, centralna elektroniczna rejestracja będzie dotyczyć świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych świadczeniobiorcom zgłaszającym się po raz pierwszy na udzielenie świadczenia oraz świadczeniobiorcom kontynuującym leczenie.
Analogicznie jak w obecnie funkcjonującym modelu, świadczeniobiorcom kontynuującym leczenie termin udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej wyznaczać będzie świadczeniodawca, u którego leczenie jest kontynuowane, zgodnie z planem leczenia świadczeniobiorcy.
Projekt ustawy zakłada trzy sposoby zapisywania się na wizyty:
- bezpośrednio u świadczeniodawcy – osobiście, telefonicznie albo z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej,
- przez Internetowe Konta Pacjenta,
- za pośrednictwem specjalnej infolinii.