Pompa insulinowa to niewielkie urządzenie służące do ciągłego podawania insuliny, które może znacznie usprawnić i podnieść skuteczność insulinoterapii. W Polsce refundacja pompy przysługuje osobom chorującym na cukrzycę typu 1, które nie ukończyły 26. roku życia. Osoby starsze muszą w całości sfinansować zakup.
Rzecznik pyta o pompy insulinowe
Niedawno pismo w tej sprawie skierował do Ministerstwa Zdrowia Rzecznik Praw Obywatelskich. Wskazał, że pompa insulinowa to poważny wydatek dla chorego. Jej cena waha się od kilku do nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu tys. zł.
Zwrócił uwagę, że występują nierówności w dostępie do niezbędnych narzędzi terapeutycznych dla osób dorosłych z tą chorobą. Osoby mające więcej niż 26 lat muszą pokryć pełny kosztów zakupu pompy.
PRO podkreślił, że „brak refundacji dla dorosłych pacjentów może prowadzić do nierówności w dostępie do nowoczesnych metod leczenia, czego skutkiem może być pogorszenie stanu zdrowia i zwiększone ryzyko powikłań”. Oznacza to, że po osiągnięciu 26. roku życia pacjenci nierzadko są zmuszeni do rezygnacji z terapii pompą insulinową lub systemem CGM ze względu na wysokie koszty – a to stanowi zagrożenie dla ich zdrowia i życia.
Rzecznik wskazał na postulaty mówiące o tym, że niezbędne jest wydłużenie okresu refundacji pomp insulinowych oraz systemów CGM oraz objęcie nią dorosłych pacjentów, aby zapewnić im ciągłość leczenia na najwyższym poziomie.
Teraz na stronach RPO została zaprezentowana odpowiedź resortu zdrowia w tej sprawie.
MZ odpowiada: nie będzie zmian w refundacji
Jak czytamy, Ministerstwo Zdrowia obecnie nie planuje wprowadzenia zmian w warunkach realizacji świadczeń: „Leczenie insuliną z zastosowaniem pompy insulinowej: Założenie pompy insulinowej” oraz „System Ciągłego Monitorowania Glikemii w czasie rzeczywistym (CGM-RT) u dzieci i młodzieży do 26 roku życia z cukrzycą typu 1 leczonych za pomocą pompy insulinowej” polegających na poszerzeniu populacji uprawnionej do korzystania z tych świadczeń o osoby powyżej 26. roku życia.
Resort wyjaśnia, że „decyzja ta została podjęta po wnikliwej analizie sprawy, w oparciu o brak dowodów naukowych na wyższą skuteczność i bezpieczeństwo leczenia przy użyciu pomp insulinowych. W przeważającej liczbie badań naukowych insulinoterapia przy użyciu pompy insulinowej charakteryzuje się porównywalną skutecznością i bezpieczeństwem do insulinoterapii metodą wielokrotnych wstrzyknięć”.
MZ podkreśla, że na bieżąco prowadzi prace związane z weryfikacją i rozszerzaniem wykazów świadczeń gwarantowanych z uwzględnieniem między innymi wpływu danego świadczenia opieki zdrowotnej na stan zdrowia obywateli, w tym zapadalności, chorobowości, umieralności lub śmiertelności, skuteczności klinicznej i bezpieczeństwa, a także skutków finansowych dla systemu ochrony zdrowia, w tym dla podmiotów zobowiązanych dofinansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych.
„Jednocześnie intencją Ministerstwa Zdrowia jest zabezpieczenie potrzeb różnych grup pacjentów w jak największym stopniu, przy jednoczesnym uwzględnieniu możliwości finansowych Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), dlatego też nie wszystkie postulaty zgłaszane do resortu zdrowia mogą być zrealizowane” – przekonuje resort.
Dodaje, że grupa wiekowa do 26 lat „została określona ze względu na fakt, że dzieci oraz młodzi ludzie, którzy kontynuują edukację po osiągnięciu pełnoletności pozostają bardzo często na utrzymaniu rodziców, w związku z tym nie mogą samodzielnie pokryć kosztów związanych z zakupem pompy insulinowej”.
Czytaj też:
Naukowcy: Napoje słodzone odpowiadają za miliony przypadków cukrzycy. Konkretne dane