Przyczyną astmy jest przewlekły proces zapalny w drogach oddechowych. Zapewnienie wszystkim osobom chorym na astmę dostępu do leków wziewnych jest kluczowe dla uzyskania kontroli choroby oraz zapobiegania jej zaostrzeniom – zwraca uwagę Globalna Inicjatywa na rzecz Astmy (Global Initiative for Asthma – GINA) z okazji Światowego Dnia Astmy 2025. Dzięki temu osoby cierpiące na to schorzenie mogą prowadzić aktywne życie i realizować się w wielu dziedzinach.
Choruje ponad 260 milionów ludzi
Astma jest jedną z najczęstszych niezakaźnych chorób przewlekłych. Jak podaje GINA, choroba ta dotyczy ponad 260 mln ludzi na świecie. Zaostrzenia astmy mogą wymagać pobytu w szpitalu, a w niektórych przypadkach nawet zakończyć się śmiercią. Na świecie na astmę umiera wciąż 450 tys. osób rocznie.
W Polsce liczbę osób, u których występuje duszność związana z astmą, szacuje się na 4 mln, ale diagnozę choroby postawiono jedynie 2,2 mln z nich. Reszta nie jest świadoma, że ma astmę i nie leczy się; traci w ten sposób szansę na kontrolę choroby i aktywne życie bez zaostrzeń.
Astma najczęściej rozwija się u dzieci i młodzieży, u których współistnieją inne choroby alergiczne, takie jak alergiczny nieżyt błony śluzowej nosa, atopowe zapalenie skóry. Towarzyszy choremu przez całe życie. Powstaje na podłożu przewlekłego procesu zapalnego w drogach oddechowych.
Czytaj też:
Duszność, bóle głowy, katar, swędząca skóra. Nie lekceważ tych objawów
Ważny jest szczegółowy wywiad
- Do objawów astmy zalicza się:
- duszność,
- ucisk w klatce piersiowej,
- kaszel
- napady świszczącego oddechu.
Charakterystyczne jest to, że ulegają one nasileniu z reguły w nocy lub nad ranem.
Zidentyfikowano kilka tzw. fenotypów astmy, które cechują się tym, że mogą występować u różnych grup wiekowych, mieć niejednolite podłoże molekularne, dawać rozmaite objawy i ulegać zaostrzeniu pod wpływem odmiennych czynników.
Podstawą prawidłowego rozpoznania astmy jest szczegółowo zebrany wywiad lekarski. Badanie spirometryczne nie jest niezbędne do rozpoznania astmy, ale może być wykonane w celu potwierdzenia diagnozy i monitorowania skuteczności leczenia.
Za główne cele leczenia astmy uważa się osiągnięcie i utrzymanie kontroli objawów. Dzięki temu pacjenci mogą zachować normalną aktywność rodzinną, zawodową i społeczną.