-
Czy Polska jest krajem bezpiecznym lekowo? Większość leków pochodzi z Azji
Produkcja leków i substancji czynnych do ich wytwarzania (API) została w dużej mierze przeniesiona do Azji. Mamy tańsze leki, ale jesteśmy w dużej mierze uzależnieni od Chin i Indii. Europa chce to dziś zmienić. Co zrobić, by Polska...
AktualnościKatarzyna Pinkosz
-
Wiceminister Kos o liście bezpłatnych leków dla seniorów: Będą kolejne
We wrześniu ubiegłego roku lista z list bezpłatnych leków mogą korzystać osoby powyżej 65. roku życia i poniżej 18 roku. Lista leków dla seniorów jest też mocno poszerzona. – Nie spodziewaliśmy się, że wydatki będą tak duże, ale...
System ochrony zdrowiaAktualnościKatarzyna Pinkosz
-
Jeden lek wykupiony w kilku różnych aptekach? Jest odpowiedź MZ
Dla części pacjentów niedogodnością jest brak możliwości wykupienia tego samego leku w różnych aptekach. Czy Ministerstwo Zdrowia planuje zmiany w tej sprawie?
AktualnościPacjent -
Pfizer udostępnił już nową szczepionkę. Ale trzeba sporo zapłacić
Wciąż nie ma zaktualizowanych szczepionek przeciwko koronawirusowi. Sytuację wykorzystuje firma Pfizer i udostępnia swój produkt komercyjnie. Trzeba się jednak sporo wykosztować.
AktualnościProfilaktykaAdrian Dąbek
-
Szczepionka wycofana z obrotu. Powodem NOP ze skutkiem śmiertelnym
Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całego kraju szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
AktualnościProfilaktyka -
Leki dla seniorów. Pulmonolog: Musiałem pytać pacjentów, czy ich stać na wykupienie recepty
– Zanim pojawiły się bezpłatne leki na liście dla seniorów, zwykle musiałem pytać pacjenta w gabinecie, czy może pozwolić sobie na zakup leków i często wybierałem te, które były najtańsze. Bariery ekonomiczne w tej grupie pacjentów były...
System ochrony zdrowiaPacjentKatarzyna Pinkosz
-
Lider polskiego rynku farmaceutycznego przejmuje Ziołolek
„Polpharma” została większościowym udziałowcem spółki Ziołolek, poznańskiego producenta produktów dermatologicznych, wyrobów medycznych i leków OTC.
PacjentMedycyna -
GIF: są utrudnienia w dostępie do niektórych leków
Czy u progu sezonu infekcyjnego w aptekach znajdziemy odpowiedni antybiotyk: Główny Inspektorat Farmaceutyczny przekazał najnowsze informacje. Czy można spodziewać się braków leków?
AktualnościPacjent -
Lek stosowany w leczeniu ADHD wycofany z aptek
Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całego kilka partii produktu leczniczego Atofab. To środek stosowany w nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD).
Aktualności -
Prezes „Serce na Banacha”: Nowe wytyczne leczenia migotania przedsionków
30 sierpnia 2024 Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne opublikowało cztery nowe zestawy wytycznych diagnostyki i leczenia chorób sercowo naczyniowych. Poprzednia edycja wytycznych była opublikowana cztery lata temu, tak więc można zadać...
PacjentKardiologia -
Kardiomiopatia przerostowa. „Jest pierwszy lek działający na przyczynę, efekty szybko widoczne„”
Efekty leczenia są widoczne bardzo szybko. W długiej perspektywie leczenie może przyczynić się do zmniejszenia konieczności interwencji chirurgicznych – mówią prof. Jacek Grzybowski, kierownik Oddziału Kardiomiopatii Narodowego Instytutu...
KardiologiaChoroby cywilizacyjneSystem ochrony zdrowiaKatarzyna Pinkosz
-
Marek Tomków, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: Część aptek jest zalanych
Powódź, która nawiedziła południową Polskę, dotknęła także apteki. Jak mówi prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, część obiektów zostało zalanych.
AktualnościAnna Kopras-Fijołek
-
Jakie szczepionki są dostępne w tym sezonie? Dla kogo są bezpłatne?
W bieżącym sezonie infekcyjnym dostępne będą trzy szczepionki, w tym nowa, wysokodawkowa, czterokrotnie silniejsza, przeznaczona dla osób w wieku 60 lat i więcej.
AktualnościProfilaktykaPacjentChoroby zakaźne -
Maciej Miłkowski o pierwszej liście ministra Kosa: Najlepszy debiut w historii Ministerstwa Zdrowia
„Najlepszy debiut w historii Ministerstwa Zdrowia”: tak określił były „minister od leków” pierwszą listę refundacyjną wiceministra Marka Kosa. – Psychiatria, leczenie bólu: tego oczekiwali eksperci i pacjenci. A hematoonkologia to już...
System ochrony zdrowiaAktualnościKatarzyna Pinkosz
-
Mateusz Oczkowski: Na nowej liście refundacyjnej jest kilka najnowocześniejszych technologii
Jest dużo nowości, a kilka terapii to najwyższy poziom innowacyjności, jaki możemy obecnie zastosować – mówił NewsMed Mateusz Oczkowski, wicedyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji, po konferencji prasowej dotyczącej nowej...
System ochrony zdrowiaPacjentAktualnościKatarzyna Pinkosz
-
Nowe leki dla pacjentów od października. Przejrzeliśmy listę
52 nowe terapie, w tym 13 w chorobach onkologicznych, pojawią się na liście leków refundowanych od października 2024 r. – zapowiedział wiceminister zdrowia Marek Kos podczas specjalnej konferencji prasowej na temat listy nowych leków. 12...
AktualnościPacjentSystem ochrony zdrowia -
Tabletki do ssania na ból gardła wycofane z aptek
Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całego kilka partii produktu leczniczego Faringan. To tabletki do ssania stosowane w infekcjach gardła.
Aktualności -
Polskie grzyby i ich właściwości antyrakowe. Analiza naukowców z Białegostoku
Grzyby z polskich lasów mają potencjał przeciwnowotworowy. Tak wynika z analizy naukowców z Białegostoku. Jednak do praktycznego wykorzystania daleka droga.
OnkologiaAktualności -
Wiceminister zdrowia: zapotrzebowanie na Ozempic wzrosło o 1350 proc.
Trudności z dostępnością leku Ozempic. Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że zapotrzebowanie na ten środek dramatycznie wzrosło w ostatnim czaasie.
AktualnościChoroby cywilizacyjne -
Ważny lek stosowany w leczeniu cukrzycy bez refundacji
Wkrótce dobiegnie koniec okresu refundacji jednego z leków stosowanych w leczeniu cukrzycy, a także otyłości. „Wnioski o kontynuację refundacji nie spełniały warunków” – informuje Ministerstwo Zdrowia.
AktualnościPacjent -
Ponad 38 tys. zakażeń wirusem RSV. Jak się chronić przed infekcją?
Od początku roku wirusem RSV zainfekowanych zostało prawie 40 tys. osób. Prawie połowa przypadków dotyczy dzieci do lat dwóch. Wirus jest szczególnie groźny dla wcześniaków, dzieci z chorobami serca oraz dla osób starszych.
AktualnościProfilaktykaPacjent