Prof. Marek Gierlotka, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, był jednym z uczestników Dnia Zdrowia NewsMed i Wprost „Zdrowie i system w punkcie zwrotnym: Sukcesy 2025-Wyzwania 2026 w polityce lekowej”. Brał udział w debacie "Przełomy 2025, wyzwania 2026: diagnostyka, leczenie, organizacja – profilaktyka i choroby cywilizacyjne".
Jak zmniejszyć śmiertelność z powodu chorób kardiologicznych?
Jednym największych problemów zdrowotnych w Polsce są choroby serca, to najczęstsza przyczyna śmierci. Co można zrobić, aby, zmniejszyć liczbę zgonów z tego powodu?
– Należy zadbać o czynniki ryzyka. Te czynniki ryzyka wszyscy znamy i to wbrew pozorom nie jest takie trudne. Mamy w ręku wszystkie atuty – mówi prof. Gierlotka.
– Możemy doskonale leczyć podwyższony poziom cholesterolu, możemy doskonale leczyć nadciśnienie, możemy doskonale zapobiegać i leczyć cukrzycę, możemy w chwili obecnej zapobiegać i leczyć otyłość, możemy po prostu nie palić papierosów, nie pić alkoholu, możemy się więcej ruszać – wymienia kardiolog.
Jednak, jak zauważa, od wiedzy do praktyki, droga jest dość daleka. – Nie wszyscy stosujemy te zasady profilaktyki – mówi prod. Gierlotka.
Wszystko w rękach pacjentów, żeby je zastosować i tak pokierować swoim życiem, żeby zmniejszyć to ryzyko i nie zachorować na serce – podkreśla.
Jak zadbać o serce zimą?
Prof. Gierlotka podpowiada też, jak zadbać o serce zimą. Niskie, mroźne temperatury, to zwiększone obciążenie dla tego organu.
– Przede wszystkim należy się dobrze ubrać, wychodząc na mróz. Trzeba też zwrócić uwagę na to, że jeżeli mocno ogrzewamy w mieszkaniach, to na pewno też powietrze jest bardziej suche, więc należy zadbać o to, żeby było troszkę bardziej wilgotne – mówi prezes PTK.
Kardiolog podkreśla też, że powinniśmy zaniedbywać aktywności fizycznej. – Mimo mrozu, warto pójść dobrze ubranym na spacer, można się też przespacerować też, które są zasłonięte. Można też skorzystać miejsc przeznaczonych do tego, żeby się ruszać, jak kluby fitness – mówi prof. Gierlotka.
Czytaj też:
Kardiolodzy: 5 powszechnych nawyków, których nie znosi twoje serceCzytaj też:
Kardiolog: Serce lubi ruch. Zamknijmy temat alkoholu i papierosów
