W Klinice Kardiologii Dziecięcej Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera UM w w Poznaniu przeprowadzono w marcu pierwsze w Polsce wszczepienie nowoczesnego stymulatora serca Azure XT DR MRI SureScan u dziecka z blokiem przedsionkowo-komorowym, będącym następstwem operacji złożonej wrodzonej wady serca.
Zabieg wykonał zespół specjalistów w składzie: prof. Artur Baszko i dr med. Krzysztof Czyż (kardiologia), dr med. Grażyna Barszczewska (anestezjologia) oraz pielęgniarka Justyna Lindner-Górna. W operacji uczestniczył również zespół techników Pracowni Elektrofizjologii.
Funkcje wykraczające poza podstawową symulację serca
Wszczepiony stymulator to nowoczesne urządzenie umożliwiające wykonywanie rezonansu magnetycznego, a także wyposażone w zaawansowane funkcje wykraczające poza podstawową stymulację serca. Urządzenie potrafi m. in. automatycznie wykrywać i przerywać częstoskurcze przedsionkowe – częsty problem u dzieci po zabiegach kardiochirurgicznych. Co ważne – dzięki komunikacji z domową siecią monitorującą możliwe jest wczesne wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości w pracy serca lub funkcjonowaniu urządzenia.
Nowatorskim elementem zabiegu było zastosowanie tzw. stymulacji fizjologicznej, którą w poznańskiej klinice z powodzeniem wykonuje się już od pięciu lat. Polega ona na bezpośredniej stymulacji układu bodźco-przewodzącego, co pozwala na przywrócenie naturalnego pobudzenia lewej komory serca. Taka metoda jest szczególnie korzystna przy całkowitym bloku przedsionkowo-komorowym, ponieważ zapobiega rozwojowi niewydolności serca.
Kompleksową opiekę nad dziećmi z implantowanym stymulatorem serca dopełnia objęcie pacjentów systemem domowego monitorowania. To zwiększa ich bezpieczeństwo pooperacyjne.
Czytaj też:
Kolejny sukces specjalistów z Narodowego Instytutu Kardiologii
Wszczepienie nowego urządzenia u 10-latka
Co ciekawe – nie był to jedyny tego typu zabieg wykonany tego dnia. Dzień wcześniej do kliniki trafiło 10-letnie dziecko z wrodzonym blokiem serca i wcześniejszym stymulatorem wszczepionym w powłoki brzuszne, wykorzystującym stymulację epikardialną (z elektrodą naszytą na komorę serca). W wyniku urazu podczas gry w piłkę doszło do pęknięcia elektrody i konieczne było pilne wszczepienie nowego urządzenia. Również w tym przypadku zastosowano stymulację fizjologiczną, która okazała się skutecznym i bezpiecznym rozwiązaniem.
Czytaj też:
Dyrektor szpitala w Opolu: Ograniczają nas tylko warunki lokalowe