Programy lekowe to specjalne programy finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, w ramach których pacjenci mają dostęp do kosztownych leków czy terapii nieobjętych standardową refundacją.
Programy lekowe jedynym ratunkiem
Programy lekowe to świadczenia gwarantowane. Jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, leczenie w ramach programu odbywa się z zastosowaniem innowacyjnych, kosztownych substancji czynnych, które nie są finansowane w ramach innych świadczeń gwarantowanych. Leczenie jest prowadzone w wybranych jednostkach chorobowych i obejmuje ściśle zdefiniowaną grupę pacjentów.
Obecnie programów lekowych jest niemal 150. Najczęściej dotyczą chorób nowotworowych, a także chorób rzadkich. Ich lista wraz z opisami publikowana jest co kwartał w obwieszczeniu Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.
Opis programu lekowego obejmuje:
- kryteria kwalifikacji pacjenta do leczenia;
- kryteria wyłączenia z programu;
- schemat dawkowania leków;
- sposób podawania leków;
- wykaz badań diagnostycznych wykonywanych przy kwalifikacji pacjenta do programu oraz koniecznych do monitorowania leczenia.
Pacjenci zakwalifikowani do programów lekowych są leczeni bezpłatnie. Decyzję o kwalifikacji podejmuje lekarz placówki posiadającej kontrakt w tym zakresie – w oparciu o szczegółowe kryteria włączenia do programu.
Programy lekowe – jak znaleźć?
Informacje o wykazie leków oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego dostępnych w programach lekowych znajdują się w części B listy leków refundowanych. Jest ona regularnie wydawana w formie Obwieszczenia Ministra Zdrowia.
Informacje o programach lekowych, substancjach czynnych stosowanych w terapiach, a także o placówkach realizujących programy w poszczególnych województwach można znaleźć w wyszukiwarce na stronach NFZ.
Informacje są udzielane także przez pracowników poszczególnych oddziałów wojewódzkich NFZ.
Czytaj też:
Leki onkologiczne – rekordowa liczba na listach refundacyjnychCzytaj też:
Bezpieczeństwo lekowe. Polscy producenci leków apelują o zmiany