Zgodnie z oczekiwaniami ekspertów i organizacji zrzeszających pacjentów badania genetyczne w nowotworach BRCA zależnych od 1 lipca będą rozliczane z NFZ w trybie ambulatoryjnym w ramach umowy szpitalnej. To dodatkowa możliwość dla pacjentów, którzy nie będą już musieli być hospitalizowani, aby pobrać krew do badań genetycznych. Pacjent – po pobraniu krwi do badań – tego samego dnia opuści placówkę.
Rozliczą nowoczesne badania
Zarządzenie Prezesa NFZ zakłada również, że rozliczane z Funduszem będą badania wykonane nowoczesną i zaawansowaną techniką sekwencjonowania DNA i RNA – NGS.
Znowelizowany dokument przewiduje też finansowanie badań genetycznych, gdy taka diagnostyka jest potrzebna do terapii pacjenta, czyli kwalifikacji do odpowiedniego programu lekowego. Badania te będą finansowane zarówno, gdy pacjent się zakwalifikuje bądź się nie zakwalifikuje do programu lekowego.
Ponadto zarządzenie rozszerza możliwość wykonania i rozliczenia badań genetycznych u pacjentów z nowotworem złośliwym dróg żółciowych i rakiem urotelialnym (cewki moczowej, miedniczki nerkowej i moczowodu).
Czytaj też:
Radość trwała krótko. Eksperci i pacjenci zawiedzeni projektem NFZ dotyczącym badań genetycznych
Pobiorą krew ambulatoryjnie
- 30 czerwca 2025 roku to dzień, który przyniósł dobre i długo oczekiwane przez ekspertów klinicznych i organizacje pacjentów onkologicznych rozwiązania
– podkreśla Dorota Korycińska, prezes Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej.
- Zarządzenie Prezesa NFZ kończy z absurdem konieczności pobierania krwi do diagnostyki molekularnej nowotworów w trybie hospitalizacji. Można będzie pobrać krew ambulatoryjnie. To rozwiązanie nie tylko jest wygodne dla chorych, ale również oszczędzające budżet szpitali. Co ważne, płatnik będzie rozliczał badania wykonane nowoczesną i zaawansowaną techniką sekwencjonowania DNA – NGS. Badania będą finansowane bez względu na to, czy pacjent się zakwalifikuje lub nie zakwalifikuje do programu lekowego.
Zarządzenie rozszerza również możliwość finansowania (tym samym realizowania) badań genetycznych u pacjentów z nowotworami dróg żółciowych i uroterialnymi (cewka moczowa, moczowody, miedniczki nerkowe). Rozszerza też możliwość wykonania i rozliczenia badań genetycznych u pacjentów z nowotworem złośliwym dróg żółciowych i rakiem urotelialnym (cewki moczowej, miedniczki nerkowe i moczowody).
– Liczę na to, że takie finansowanie będą miały również nowoczesne badania molekularne w raku płuca
– dodaje prezes Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej.
Czytaj też:
Badania genetyczne dla chorych na raka. „Projekt wiele wnosi, ale można go jeszcze poprawić”
Pacjenci na to bardzo czekali
Nowe zarządzenia prezesa NFZ przyniosły także inne bardzo oczekiwane zmiany. 1 lipca ruszyło bezpłatne, kompleksowe leczenie endometriozy w siedmiu wyspecjalizowanych ośrodkach. Do programu profilaktyki raka szyjki macicy wszedł test HPV HR z cytologią na podłożu płynnym, a badania genetyczne BRCA można wykonać ambulatoryjnie bez hospitalizacji. Zmiany objęły też wyższe wyceny w POZ, nowe motywatory finansowe i dodatkowe świadczenia profilaktyczne.
Czytaj też:
Od 1 lipca NFZ refunduje leczenie endometriozy i test HPV. Sporo zmian dla pacjentówCzytaj też:
ShEO 2025. Z kobietami o zdrowiu kobiet: Bo twoje życie ma znaczenie