– Niezwykle istotna jest profilaktyka. To edukacja i właściwe modele zachowań. Zaczynając jak najwcześniej – od dzieci w przedszkolu, w szkole podstawowej po młodzież w szkole średniej, studentów, ludzi młodych, dorosłych – mówi prof. dr hab. med. Artur Mamcarz, Kierownik III Kliniki Chorób Wewnetrznych i Kardiologii Wydziału Lekarskiego WUM. – Wszystkich musimy edukować, promować właściwy model zachowań, czyli wystarczająco dużą aktywność fizyczną i właściwy model żywienia.
Dotrzeć do rodziców
– To powinien być bardzo ważny klucz, by nie dopuścić do wystąpienia otyłości jako choroby. To czasami nie wystarcza, ponieważ dobre intencje to nie wszystko. Trzeba używać właściwego języka, znaleźć narzędzia do edukacji – dodaje prof. Mamcarz.
Takim, w opinii profesora, właściwym narzędziem jest godzina dla zdrowia, edukacja zdrowotna w szkole. – Bardzo ubolewam nad tym, że nie jest to przedmiot obowiązkowy, tylko fakultatywny – przyznaje. – Wyobrażaliśmy sobie, że w czasie takich lekcji, już od bardzo młodych lat, dzieci uzyskają informacje, które będą przekazywały rodzicom. Tak będzie można do nich docierać, promować zachowania prozdrowotne – by np. nie siadać po obiedzie do smartfonów, tylko pójść na rower, spacer, basen, coś robić po to, by – jeśli wspólny posiłek weekendowy był obfitszy – na drugiej szali był zbilansowany układ. Z jednej strony – kalorie wydatkowane, wysiłek, a z drugiej – przyjęte. Warto promować takie zachowania przy każdej okazji.
Czytaj też:
Choroba otyłościowa jak nowotworowa. Eksperci: Leczmy, nie stygmatyzujmy
Edukacja od przedszkola
Profesor wspomina jedną z rozmów na temat tego, co należałoby spakować do tornistra ucznia, jeśli chodzi o edukację zdrowotną. – Jeden z panelistów powiedział – to mi się bardzo spodobało – że trzeba by to robić, zaczynając nie od tornistra, tylko już od worka z kapciami, czyli od przedszkola – mówi prof. Artur Mamcarz. Podkreśla, że projekty edukacyjne, owszem, są realizowane, sam bierze w jednym z nich udział, a najważniejszym celem jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia otyłości i cukrzycy. – Narzędzia są dzisiaj super, mamy media społecznościowe, mamy infografiki, za pomocą których można w uproszczony sposób docierać, mamy gry, które pokazują, co można zrobić, żeby zapobiec powikłaniom otyłości. Styl życia jest jednym z tych obszarów, którym się bardzo pasjonuję.
Czytaj też:
Psycholog Mariola Kosowicz: Nie czekajmy na jutro